پنج شنبه, 29 تیر 1391 ساعت 04:30

همسفر با رمضان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
126
126
رمضان با نام بزرگ تو پیوند خورده است. ای مولای متقیان، سرور موحدان و شهید بزرگ تشیع، ای علی(ع)!
هر روز که در میهمانی خداوند بر خوان معرفت او حاضر می شویم، تو ای امام متقین صورت نمادینی هستی که روزه با یاد تو معنا می یابد؛ ای همسفر رمضان! مومن در سیرۀ تو مردی را می یابد که جان عبیرآمیز خویش را در بحر گوارای رمضان پاکیزه کرده و سفر به حضور عشق را آغازیده است.
هنوز صدای زخمی تو از گلوی زخمی منارۀ مسجد کوفه به گوش می رسد. ما جان خود را به نغمۀ نوازشگر تو می سپاریم و تو هر روز پیام نیکی، پارسایی و عشق را در معبر زمان در نهانخانۀ روح ما زمزمه می کنی.
ای معنا دهندۀ روزه! ای تجسم ماه صیام! پس قرنها و نسل ها هنوز هم شیعه با خاطرۀ عدالت تو زندگی می کند. ما شیعیان در میدان نبرد با ظلم و جهل و الحاد پاره های تن خویش را پشتوانۀ عشقی می کنیم که به تو و به پیام روشنی بخش تو داریم.
هر روز آوای تو در گذار زمان و مکان ما را به تقوا و حریّت می خواند و ما کلام تو را منشور زندگی خویش کرده ایم. آنجا که در ابلاغ پیام بزرگ خداوند فرمودی: «ذمتی بما اقول رهینه».
هنوز ما با تأسی از تو، ای پیشوای گردن فرازی و آزادی، بر قلۀ زمان گردن می افرازیم.
هنوز بازار داغ تهمتی که پیشانی مبارک تو زخم آن را بر خود پذیرفت بر جان خویش پذیراییم و چون تو ای بزرگ! بر درستی راه خویش پای می فشاریم.
قاسطین و مارقین و ناکثین در جهان هول انگیز حاضر ما، امت مسلمان را به جرم پیروی از تو نشانه رفته اند. تو تمامت خوبی بودی، دست خداوندی صنعتگری خویش را در خلقت آدمی به تمام و کمال در وجود تو متجلی کرد و تودر زمرۀ برگزیدگان خلقت شدی. از همین رو تمامت بدی در مقابل تو قد برافراشت. هر آنچه ناراستی و دغل بود در وجود دشمنان بسیار و متفاوت تو متجلی بود و تو با این همه مقابله می کردی.
پیام خون تو در معبر زمان خاموش نشد. هر روز کسی علم عدالت خواهی تو را بر دوش گرفت و با هر آنکه آدمی را از بندگی خداوند به بندگی خویش می خواند به مقابله ایستاد.
ای مجاهدی که تنها برای حق شمشیر می زدی و هوای نفس و خشم خویش را در گرماگرم جهاد فرو می نشاندی! هر ضربه ات آیتی بود و چه بسیار روزگاران که حیات نهضت محمد(ص) پیامبر خاتم وابسته به شمشیر تو بود، تا بدانجا که رسول در وصف تو گفت: «لافتی الاعلی لاسیف الا ذوالفقار».
از آن دست مجاهدانی بودی که خود آنان را بدین گونه شناسانده ای. «حملوا بصائرهم علی اسیافهم» ضربۀ تو هجوم بصیرت و خودآگاهی بود و در هر کوششی رنگ روشنی و صداقت از تمامی حرکاتت هویدا.
تن تبدار ما چون پیکر مقدس تو زخمی است. ما را به جرم اقامۀ حکومت علوی از چهار سوی سنگ می پرانند و دشنام می گویند و گوش زمان بر پیام آسمانی ما بسته است. در هنگامۀ خدعه و فریب و مکر، گویی گروهی مصداق عینی سخن خداوند کریم هستند که فرمود: «ختم الله علی قلوبهم و علی سمعهم و علی ابصارهم غشاوه».
تو فراتر از زمانه بودی و در حجم اندک عصر خویش نمی گنجیدی. عرصۀ تنگ افهام خلق گنجای بحر زخار سخنان تو را نداشت. سر بر چاه می کردی و دردهای خویش را در سیاهی نخلستانهای مدینه با ظلمت شب در می آمیختی؛ چرا که زمانه، زمانۀ نامرادی بود و جاهلیت این بار در لباس توحید به میدان آمده بود.
در عرصۀ جاهلیت جدید، ما پاسداران پیامهای حیاتبخش اسلام و حافظان انقلاب اسلامی، به تأسی از امام راحل و رهبر معظم انقلاب اسلامی کلام روشن تو را بر همگان فرو می خوانیم بدین امید که روزنی بر این سمج آهنین گشوده شود.
ای علی (ع) ای بزرگ بزرگان! ای تمامت تجلی حقیقت! ما بیش از هر روزگاری به تو و به آموزه های ارجمند تو نیازمندیم. شیعیان خویش را در یاب و کفی از دریای متلاطم معرفت خویش را بر کام تشنۀ ما فرو ریز.
خواندن 379 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 29 تیر 1391 ساعت 04:30

نظر دادن

از میان عکسها

دکتر شعردوست در خندوانه

تازه ها

بيست و سومين دورهٰ نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاريها

بيست و سومين دورهٰ نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاريها

یکشنبه, 14 آبان 1396 09:37

روز گذشته بيست و سومين دوره نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاريها به پايان رسيد، هرچند زمان حضورم در نمايشگاه بيش از چند ساعت نبود، ولى همين مقدار حضور و سرزدن به...

سرمقاله روزنامه همدلی - پنجشنبه 96/7/27 -خلیج فارس، هماره بدین نام ماندگار است. (علی اصغر شعردوست-استاد دانشگاه)

سرمقاله روزنامه همدلی - پنجشنبه 96/7/27 -خلیج فارس، هماره بدین نام ماندگار است. (علی اصغر شعردوست-استاد دانشگاه)

سه شنبه, 02 آبان 1396 08:23

سخنان سخیف و متوهمانه ترامپ، به‌ویژه آنجا که خلیج فارس را با نامی مجعول خواند، ایرانیان غیرتمند،با هرگونه تفکر و گرایش را به خشم آورده است. اینجانب در مرور خاطرات گذشته،...

خاطراتى از مقتل خوانى، و برش‌هايى از مقتل «نفس‌المهموم» عاشورا، فرصتى براى حرّيّت ( پایگاه خبری نصر نیوز -1396/7/6)

خاطراتى از مقتل خوانى، و برش‌هايى از مقتل «نفس‌المهموم» عاشورا، فرصتى براى حرّيّت ( پایگاه خبری نصر نیوز -1396/7/6)

دوشنبه, 10 مهر 1396 13:16

عاشورا! فصل خونباران عشق است، روز ميعاد با زندگى، كه شيعه حيات خويش را وامدار اوست. ما به ياد محرم و عاشورا و سيدالشهدا و يارانش، رنگ بى رنگى و...

حق تكثير كليه محتواى تصويرى، صوتى و نوشتارى اين وبسايت متعلق است به على اصغر شعردوست .

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط نونگار