سه شنبه, 27 تیر 1391 ساعت 04:30

برگزاری آزمون گزینش دانشجویان تاجیک برای اعزام و تحصیل در دانشگاه های ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
121
121
صبح امروز آزمون کنکور برای گزینش دانشجویان تاجیک در دانشگاه های ایران در مقطع کارشناسی با حضور متقاضیان شرکت در این آزمون، نمایندگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران، نمایندگان علمی و آموزشی وزارت معارف جمهوری تاجیکستان، در محل دانشگاه پلی تکنیک شهر دوشنبه برگزار گردید.
دکتر شعردوست سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز برای بازدید و نظارت بر چگونگی برگزاری این آزمون در محل دانشگاه پلی تکنیک حاضر شدند و ضمن اشاره به توافق نامه و اسناد امضاء شده میان دو کشور ایران و تاجیکستان در خصوص ظرفیت پذیرش 100 نفر از متقاضیان تاجیک مایل به تحصیل در دانشگاه های ایران، و افزایش این ظرفیت به 250 نفر، اظهار داشتند: ظرفیت پذیرش دانشجویان تاجیک در دانشگاههای ایران، در سفر 2 سال گذشته رئیس محترم جمهور ایران به تاجیکستان از 100 نفر به 250 نفر افزایش پیدا کرد که رقم عمده آن در رشته های مربوط به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و تعدادی هم در رشته های مربوط به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تحصیل خواهند کرد.
سفیر ایران در خصوص چگونگی ثبت نام از داوطلبین و طرح سئوالات امتحانی متقاضیان تصریح کردند: با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران و وزارت معارف تاجیکستان و همراهی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دوشنبه، از مدت ها پیش، نام نویسی از متقاضیان آغاز گردید و از هفته گذشته نیز هیأت اعزامی وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران با همراهی نمایندگان وزارت معارف تاجیکستان نسبت به طرح سئوالات اقدام کردند. تمامی مراحل طراحی و آماده سازی سئوالات امتحانی در دوشنبه با نظارت و مباشرت سفارت جمهوری اسلامی ایران، جناب آقای حسنوندیان، نماینده محترم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران و نمایندگان اعزامی سازمان سنجش کشورمان صورت گرفت و در حوزه های برگزاری امتحانات در اختیار داوطلبین گذاشته شد.
دکتر شعردوست از تحصیل پذیرفته شدگان این دوره از آزمون در دانشگاه های تهران و دانشگاه های بین المللی امام خمینی طی مهرماه امسال و همچنین برگزاری آزمون پذیرش در دانشگاه ها در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا تا آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاهی خبر دادند و خاطرنشان ساختند: پس از برگزاری آزمون مقطع کارشناسی در آینده ای نزدیک در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز طی آزمونی دانشجو خواهیم پذیرفت که این امر از ساز و کار خاص خود برخوردار می باشد به نحوی که امیدواریم در آغاز مهرماه و بازگشایی دانشگاه ها 250 دانشجوی گزینش شده در تهران و دیگر شهرهای ایران مشغول تحصیل شوند و ما شاهد تداوم این حرکت در سالهای آینده نیز باشیم چراکه رقم مربوط به جذب این تعداد دانشجو از کشور تاجیکستان در ارقام بودجه ای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان پیش بینی شده و مجلس محترم نیز آن را تصویب نموده است.
سفیر جمهوری اسلامی ایران این حرکت علمی را حرکتی ریشه دار و زیر بنایی دانستند و ضمن اشاره به تفاهم قابل توجه موجود میان برگزار کنندگان این دوره امتحانات، از وزارت علوم ایران و وزارت معارف تاجیکستان، در خصوص نحوه گزینش در مرحله انتخاب دانشجو، افزودند: امروز ما شاهد برگزاری موفق آزمون گزینش دانشجویان تاجیک برای اعزام و ادامه تحصیل در ایران هستیم و امیدواریم که این امر راه همراهی و هم یاری دو کشور برای همکاری های علمی و آموزشی در آینده را گسترش دهد.
دکتر شعردوست همچنین با بیان تخصیص بودجه ای برای بورسیه دانشجویان ایرانی از سوی وزارت معارف تاجیکستان از افزایش این بودجه به 25 نفر از دانشجویان ایرانی در سال تحصیلی دانشگاهی امسال خبردادند که این بودجه با ساز و کار خاص خود به دانشجویان واجد شرایط از جمله دانشجویان ممتاز و دانشجویان فاقد توانایی مالی برای پرداخت شهریه اختصاص خواهد داشت. ایشان از این حرکت، به عنوان حرکتی سمبلیک یاد کردند که طی 3 سال گذشته از 10 دانشجو آغاز شد و امسال به 25 نفر افزایش یافته است.
حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای نظام زاده نماینده محترم ولی فقیه در امور دانشجویان آسیا نیز با بیان این نکته که " علم و دانش هیچ مرزی را نمی شناسد" اظهار داشتند: این مهم که ایران اسلامی قطب مسائل علمی در جهان اسلام است و در پیشرفت های خود در زمینه های علوم گوناگون مثال زدنی است، خود توجیه گر ارتباط قوی علمی، معنوی و فرهنگی این کشور با سایر ملل جهان به ویژه کشورهای مسلمان و همسایه است. و مسئولین جمهوری اسلامی ایران همواره براین مهم تأکید داشته و دارند که مراکز آموزشی و فرهنگی ایران نه تنها می باید پاسخ گوی نیاز دانشجویان ایرانی باشد بلکه باید بعدی جهانی به خود گیرد چنانکه امروز شاهد آن هستیم.
نماینده محترم ولی فقیه در امور دانشجویان آسیا، با بیان اینکه در حال حاضر 5000 دانشجوی غیر ایرانی در حال تحصیل در دانشگاهای ایران می باشند، از افزایش این ظرفیت به 25000هزار نفر در برنامه های آینده خبر دادند و تصریح نمودند: تحصیل دانشجویان دو کشور ایران و تاجیکستان به صورت بورسیه و پایه گذاری های علمی و فرهنگی این چنینی، نوید بخش تبادلات علمی و تجربیات آموزشی هر چه بیشتر میان دو کشور می باشد و امیدواریم که در آینده شاهد حضور تعداد بیشتری از دانشجویان دو کشور در دانشگاههای یکدیگر با افزایش ارتقاء سطح کیفی و کمی علمی هر چه بیشتر باشیم و از این مجموعه فضاهای بین المللی آموزش عالی، افرادی نخبه با مرجعیت علمی فارغ التحصیل شوند.
خواندن 227 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 27 تیر 1391 ساعت 04:30

نظر دادن

از میان عکسها

دکتر شعردوست در خندوانه

تازه ها

خاطراتى از مقتل خوانى، و برش‌هايى از مقتل «نفس‌المهموم» عاشورا، فرصتى براى حرّيّت ( پایگاه خبری نصر نیوز -1396/7/6)

خاطراتى از مقتل خوانى، و برش‌هايى از مقتل «نفس‌المهموم» عاشورا، فرصتى براى حرّيّت ( پایگاه خبری نصر نیوز -1396/7/6)

دوشنبه, 10 مهر 1396 13:16

عاشورا! فصل خونباران عشق است، روز ميعاد با زندگى، كه شيعه حيات خويش را وامدار اوست. ما به ياد محرم و عاشورا و سيدالشهدا و يارانش، رنگ بى رنگى و...

شهريار؛ پدر غزل نو فارسی(گفتگوی روزنامه اعتماد با دکتر علی اصغر شعردوست - دوشنبه 1396/6/27)

شهريار؛ پدر غزل نو فارسی(گفتگوی روزنامه اعتماد با دکتر علی اصغر شعردوست - دوشنبه 1396/6/27)

دوشنبه, 27 شهریور 1396 18:09

در حال حاضر در تقويم رسمي كشور ٢٧ شهريورماه سالروز درگذشت شهريار را روز شعر و ادب پارسي ناميده‌اند. اين پيشنهاد از سوي علي‌اصغر شعردوست، منتقد و پژوهشگر ادبي و...

قانون به مسئولان اجازه خرید آثار هنری را می‌دهد/ علی‌اصغر شعردوست از اقتصاد هنر می‌گوید. ( پایگاه ایران آرت ، صدای ایران ، جام جم آن لاین)

قانون به مسئولان اجازه خرید آثار هنری را می‌دهد/ علی‌اصغر شعردوست از اقتصاد هنر می‌گوید. ( پایگاه ایران آرت ، صدای ایران ، جام جم آن لاین)

یکشنبه, 26 شهریور 1396 14:45

علی‌اصغر شعردوست در آیین افتتاحیه اولین نمایشگاه فروش آثار نقاشی تبریز، با تاکید بر اینکه دستگاه‌های دولتی نیز باید در کنار مردم آثار هنری را خریداری کنند، خاطرنشان کرد: در...

روزنامه عصر آزادی-سه شنبه 1396/6/21- بازتاب سخنرانی دکتر شعردوست در مراسم بزرگداشت استاد یعقوب ثروین در فرهنگسرای نیاوران

روزنامه عصر آزادی-سه شنبه 1396/6/21- بازتاب سخنرانی دکتر شعردوست در مراسم بزرگداشت استاد یعقوب ثروین در فرهنگسرای نیاوران

سه شنبه, 21 شهریور 1396 18:06

شـامگاه پنجشـنبه 16/6/1396 و در آستانه عید سعید غدیر،فرهنگسـرای نیـاوران شـاهد برنامـه ای زیبـا و صمیمـی درتجلیـل از چهـل سـال فعالیت هـای فرهنگی هنری انسـانی پـاک سرشـت، خاکسـار و هنرمند...

حق تكثير كليه محتواى تصويرى، صوتى و نوشتارى اين وبسايت متعلق است به على اصغر شعردوست .

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط نونگار