سه شنبه, 25 بهمن 1390 ساعت 10:03

سفیر ایران در تاجیکستان :ایران به دنبال جهانی باثبات و امن است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
9
9
 گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، "علی اصغر شعردوست" سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان که به مناسبت سی‌و‌سومین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در جمع مقامات عالی رتبه تاجیکستان و نمایندگان برخی کشورهای مقیم دوشنبه سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: به تعبیر بسیاری از تحلیل گران و دانشمندان، انقلاب ایران، مردمی ترین انقلاب تاریخ معاصر جهان بود، که وامدار شرق و غرب نبود.

دستاوردهای انقلاب اسلامی و  نگرانی  غرب از این  امر

شعردوست مهم ترین دستاوردهای نظام اسلامی را، بنیاد اولین نظام مردمسالار دینی، کسب استقلال سیاسی و پایان نفوذ بیگانگان و بازگشت به ارزشهای ملی و دینی وخودباوری ملت ایران دانست.

وی افزود: جنبش نرم افزاری و تولید علم، رشد پر شتاب و مستمر اقتصادی و جهش علمی و فن آوری و کسب رتبه های جهانی در تولید علم و فن آوری در صنایع مختلف از جمله هوا فضا، پزشکی، دارویی، نانو تکنولوژی، دفاعی و نظامی و فن آوری صلح آمیز هسته‌ای از جمله ثمرات خود باوری مردم ایران پس از انقلاب اسلامی است.

سفیر ایران همچنین با کارساز ندانستن تهدید و تحریم ملت بزرگ ایران در طول 33 سال گذشته، تصریح کرد که این تحریم‌ها سکوی جهش کشورمان بوده است.

وی در بخشی دیگر از سخنانش با بیان این که بنا به گزارشات آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای تاکنون هیچ گونه انحرافی در صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران مشاهده نشده، خاطرنشان کرد: با توجه به پایان پذیری سوخت‌های فسیلی و کاربردهای فراوان انرژی هسته‌ای، دستیابی به آن برای همه کشورها ضروری و حق آنها است.

شعردوست همچنین اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از سالها پیش مبتکر جهانی عاری از سلاح‌های هسته‌ای بوده و اقدامات گسترده‌ای در این زمینه انجام داده که از جمله باید به برگزاری 2 کنفرانس بین‌المللی موفق در تهران با موضوع خلع سلاح و عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای اشاره کرد.

وی تأکید کرد: نگرانی جمهوری اسلامی ایران و سایر کشورهای منطقه به خاطر وجود حجم عظیمی از سلاح‌های هسته‌ای در دست رژیم صهیونیستی است؛ زیرا با وجود تهدیدات آشکاری که از سوی این رژیم تا دندان مسلح برای امنیت منطقه وجود دارد، این رژیم عضو پیمان منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای نیست و هیچ تعهدی به آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای ندارد و این در حالی است که برخورد کشورهای غربی و به ویژه آمریکا با اسرائیل، همواره دوستانه و حمایت آمیز بوده است.

شعردوست افزود: مبنای جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی، اصولی چون احترام متقابل و عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورها، عزت، حکمت و مصلحت به عنوان مبنای تعامل سازنده و موثر با جهان خارج است که سرلوحه کار دولت و وزارت امور خارجه ایران قرار دارد.

سفیر ایران به علاوه با اشاره به این که جمهوری اسلامی ایران به عنوان باثبات ترین کشور منطقه، اقتدار و توان دفاعی مبتنی بر بازدارندگی همه جانبه خود را در خدمت صلح و امنیت منطقه و جهان قرار داده است، یکی از دغدغه‌های دستگاه دیپلماسی ایران را تلاش برای مشارکت و ایفای نقش حداکثری کشورهای مستقل در مدیریت جهان و مقابله با جهان تک قطبی و دیکتاتوری بین‌الملی دانست.

دیپلمات عالی رتبه کشورمان افزود: نقش و جایگاه بین‌المللی و منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران در راستای تقویت و تثبیت صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی و به ویژه در مقوله‌های مبارزه با قاچاق مواد مخدر و تروریسم و نقش بی بدیل ایران در حفظ امنیت انتقال انرژی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

روند رو به گسترش روابط ایران و تاجیکستان 

علی اصغر شعردوست در بخش دیگری از سخنانش که وزیر امور خارجه تاجیکستان نیز حضور داشت، با اشاره به این که ایران اولین کشوری بود که استقلال تاجیکستان را به رسمیت شناخت، و با تاکید بر اشتراکات فراوان 2 کشور در زمینه زبان، فرهنگ، تاریخ، دین، آداب و رسوم و نیز با عنایت سران 2 کشور به تقویت و گسترش مناسبات، خاطرنشان کرد: رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران در ملاقات سال گذشته رئیس جمهور تاجیکستان با ایشان، فرمودند: "تاجیکستان رابطه خویشاوندی با ایران دارد".

سفیر ایران با بیان همکاری‌های خوب 2 کشور در زمینه‌های مختلف تجاری، صنعتی، عمرانی و ورزشی، به افتتاح فاز اول نیروگاه سنگتوده 2 در سپتامبر 2011، امضای یادداشت تفاهم برای احداث نیروگاه برق آبی عینی بر روی رودخانه زرافشان توسط متخصصان ایران، تکمیل احداث تونل بزرگ و مدرن انزاب (استقلال) تا چند ماه آینده، احداث چندین کارخانه در زمینه‌های مختلف صنعتی، احداث چندین سالن ورزشی و چندین بیمارستان تخصص در مناطق مختلف تاجیکستان اشاره کرد.

وی افزود: قرار است در نوروز امسال "محمود احمدی نژاد" با سفر به تاجیکستان و شرکت در مراسم بین‌المللی نوروز، چندین پروژه عمرانی و فرهنگی را نیز افتتاح کند.

شعردوست همچنین در بخش دیگری از سخنانش، که سفیر افغانستان در تاجیکستان نیز حضور داشت، به اهتمام خاص ایران برای شکل دهی و انسجام بخشیدن به مناسبات و همکاری‌ها، میان 3 کشور فارسی زبان ایران، تاجیکستان و افغانستان از جمله اتصال شبکه‌های مواصلاتی دربخش‌های راه جاده‌ای و راه آهن و برق تأکید کرد.

در مراسم گرامیداشت روز ملی جمهوری اسلامی ایران و سی‌وسومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و سال روز میلاد حضرت رسول (ص)، که از سوی سفارت ایران در "هتل تاجیکستان" شهر دوشنبه برگزار شده بود، وزیر امورخارجه، مقامات عالی رتبه دولتی تاجیکستان، سفرا و روسای نمایندگی‌های کشورهای خارجی، اندیشمندان، شعرا ادبا و فرهیختگان و اصحاب رسانه و خبرنگاران حضور داشتند.

انتهای پیام/ص

خواندن 566 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 25 بهمن 1390 ساعت 10:03

نظر دادن

از میان عکسها

دکتر شعردوست در خندوانه

تازه ها

بيست و سومين دورهٰ نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاريها

بيست و سومين دورهٰ نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاريها

یکشنبه, 14 آبان 1396 09:37

روز گذشته بيست و سومين دوره نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاريها به پايان رسيد، هرچند زمان حضورم در نمايشگاه بيش از چند ساعت نبود، ولى همين مقدار حضور و سرزدن به...

سرمقاله روزنامه همدلی - پنجشنبه 96/7/27 -خلیج فارس، هماره بدین نام ماندگار است. (علی اصغر شعردوست-استاد دانشگاه)

سرمقاله روزنامه همدلی - پنجشنبه 96/7/27 -خلیج فارس، هماره بدین نام ماندگار است. (علی اصغر شعردوست-استاد دانشگاه)

سه شنبه, 02 آبان 1396 08:23

سخنان سخیف و متوهمانه ترامپ، به‌ویژه آنجا که خلیج فارس را با نامی مجعول خواند، ایرانیان غیرتمند،با هرگونه تفکر و گرایش را به خشم آورده است. اینجانب در مرور خاطرات گذشته،...

خاطراتى از مقتل خوانى، و برش‌هايى از مقتل «نفس‌المهموم» عاشورا، فرصتى براى حرّيّت ( پایگاه خبری نصر نیوز -1396/7/6)

خاطراتى از مقتل خوانى، و برش‌هايى از مقتل «نفس‌المهموم» عاشورا، فرصتى براى حرّيّت ( پایگاه خبری نصر نیوز -1396/7/6)

دوشنبه, 10 مهر 1396 13:16

عاشورا! فصل خونباران عشق است، روز ميعاد با زندگى، كه شيعه حيات خويش را وامدار اوست. ما به ياد محرم و عاشورا و سيدالشهدا و يارانش، رنگ بى رنگى و...

حق تكثير كليه محتواى تصويرى، صوتى و نوشتارى اين وبسايت متعلق است به على اصغر شعردوست .

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط نونگار