پنج شنبه, 08 تیر 1391 ساعت 04:30

سفیر ایران در تاجیکستان:ناخرسندی برخی كشورها از استقلال تاجیكستان عامل جنگ داخلی بود.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
106
106

به گزارش ایرنا، 27 ژوئن(هفتم تیرماه) روز به امضا رسیدن توافقنامه نهایی صلح بین (دولت و مخالفان) و روز وحدت و آشتی ملی در تاجیكستان است و هر ساله در این روز همایش ها و نشست هایی با هدف تشریح تبعات منفی جنگ داخلی و مزایای صلح و آشتی ملی و ضرورت حفظ وحدت ملی و دستاوردهای صلح و آشتی در این كشور برگزار می شود.

'علی اصغر شعردوست'روز چهارشنبه همزمان با جشن پانزدهمین سالگرد آشتی ملی در تاجیكستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: برخی عوامل داخلی نظیر تعصبات قومی، وضعیت نابسامان اقتصادی و كم تجربگی و تحمل ناپذیری گروه ها و شخصیت های سیاسی اوائل استقلال نیز در بروز درگیری های خانمان سوز میان تاجیكان تأثیرگذار بودند.

وی با اشاره به مساعدت ها و تلاش های گسترده 'امامعلی رحمان' در برقراری صلح در تاجیكستان، گفت: درآن دوره دریایی ازخون بین دولت ومخالفان جاری بود كه از این دریای خون به سلامت گذشتن وبه سرمنزل مقصود رسیدن كاری سخت ومهم بود كه این اتفاق با تلاش و همكاری همه طرفهای درگیر رخ داد.

وی با یادآوری نقش مهم ایران در پایان دادن به این خونریزی ها، افزود: جمهوری اسلامی ایران برخلاف برخی كشورها نقشی در شعله ور كردن آتش جنگ میان تاجیك ها نداشت و چون نمی توانست در این شرایط سخت برای تاجیك ها بی تفاوت باشد، برای خاتمه بخشیدن به این وضعیت پیشقدم شد و تمام تلاش خود را برای پایان دادن به خونریزی و برقراری صلح و ثبات در تاجیكستان به كار گرفت.

سفیر ایران خاطرنشان كرد: پس از اعلام آمادگی ایران، همه طرف های درگیر در جنگ داخلی از ورود كشورمان برای حل این مسأله استقبال و ایران را به عنوان میانجی قبول كردند.

شعردوست، انگیزه های بی غرضانه و خیرخواهانه جمهوری اسلامی ایران و شناخت دقیق از روحیات و خواسته های طرف های درگیر و رعایت اصل بی طرفی را از جمله دلایل استقبال عمومی همه طرف های درگیر از ایران به عنوان میانجی مرضی الطرفین عنوان و تصریح كرد: اشتراكات فراوان مردم ایران و تاجیكستان وعشق و علاقه تمام گروه های درگیر به فرهنگ و تمدن ایرانی و زبان فارسی دلیل دیگری بود كه به ایران برای ورود به این موضوع مشروعیت بخشید.

وی با اشاره به امضای توافقنامه عمومی صلح و رضایت ملی در 27 ژوئن 1997، گفت: پس از پایان جنگ داخلی و امضای توافقنامه صلح، تاجیكستان وارد یك دوره جدید شد به طوری كه هم اكنون حفظ ثبات سیاسی و وحدت ملی سرلوحه فعالیت و خط مشی اكثر گروه ها و جریانات فعال در صحنه سیاسی تاجیكستان قرار گرفته است.

این دیپلمات ایرانی ادامه داد: جریان های اسلام گرا با وجود برخورداری از حمایت گسترده مردمی، دست از به چالش كشیدن حاكمیت برداشته و شیوه تعامل را برگزیده اند و در مقابل دیگران نیز پذیرفته اند خواسته های اسلام گرایان باید در تصمیم گیری های مهم و اساسی كشور مورد توجه قرار گیرد، هرچند كه برداشت های دیگری نیز در میان اقشار مختلف جامعه تاجیكستان وجود دارد.

شعردوست تاكید كرد: تقویت انسجام و یكپارچگی ملی، رشد اقتصادی، ایفای نقش فعال تاجیكستان در تحولات منطقه ای و جهانی از جمله دستاوردهای این كشور پس از آشتی ملی است.

خواندن 537 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 08 تیر 1391 ساعت 04:30

نظر دادن

از میان عکسها

دکتر شعردوست در خندوانه

تازه ها

بيست و سومين دورهٰ نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاريها

بيست و سومين دورهٰ نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاريها

یکشنبه, 14 آبان 1396 09:37

روز گذشته بيست و سومين دوره نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاريها به پايان رسيد، هرچند زمان حضورم در نمايشگاه بيش از چند ساعت نبود، ولى همين مقدار حضور و سرزدن به...

سرمقاله روزنامه همدلی - پنجشنبه 96/7/27 -خلیج فارس، هماره بدین نام ماندگار است. (علی اصغر شعردوست-استاد دانشگاه)

سرمقاله روزنامه همدلی - پنجشنبه 96/7/27 -خلیج فارس، هماره بدین نام ماندگار است. (علی اصغر شعردوست-استاد دانشگاه)

سه شنبه, 02 آبان 1396 08:23

سخنان سخیف و متوهمانه ترامپ، به‌ویژه آنجا که خلیج فارس را با نامی مجعول خواند، ایرانیان غیرتمند،با هرگونه تفکر و گرایش را به خشم آورده است. اینجانب در مرور خاطرات گذشته،...

خاطراتى از مقتل خوانى، و برش‌هايى از مقتل «نفس‌المهموم» عاشورا، فرصتى براى حرّيّت ( پایگاه خبری نصر نیوز -1396/7/6)

خاطراتى از مقتل خوانى، و برش‌هايى از مقتل «نفس‌المهموم» عاشورا، فرصتى براى حرّيّت ( پایگاه خبری نصر نیوز -1396/7/6)

دوشنبه, 10 مهر 1396 13:16

عاشورا! فصل خونباران عشق است، روز ميعاد با زندگى، كه شيعه حيات خويش را وامدار اوست. ما به ياد محرم و عاشورا و سيدالشهدا و يارانش، رنگ بى رنگى و...

حق تكثير كليه محتواى تصويرى، صوتى و نوشتارى اين وبسايت متعلق است به على اصغر شعردوست .

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط نونگار