شنبه, 17 خرداد 1393 ساعت 04:30

مصاحبه تلويزيونى شبكه «كمپاس» با دکتر شعردوست به مناسبت فرا رسیدن سالروز قیام پانزده خرداد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 
به مناسبت شب ١٥ ام خرداد برنامه پر بيننده و چالش برانگيز "kompas" از شبكه برون مرزي سحر سيماي جمهوري اسلامي ايران كه علاوه بر كشورهاي جمهوري آذربايجان و تركيه ، در داخل كشور هم مخاطبان جدي دارد شاهد حضور ٤٥ دقيقه اي دكتر علي اصغرشعردوست، چهره شناخته شده فرهنگ و سياست و ادبيات ايران به ويژه ادبيات تركي آذربايجاني بود. درآغاز اين مصاحبه که در برگیرنده گفتگو پیرامون موضوعاتى ازقبيل امام، ادبيات انقلاب اسلامی، روز شهريار و سخنان ضد و نقیض در خصوص حذف و یا ماندگاری روز بزرگداشت شهريار در تقويم صورت پذیرفت، مجري برنامه از احساسات دكتر شعردوست در اين ايام جویا شده و ایشان در پاسخ به این پرسش گفت : پس از اعياد پر سرور آغاز ماه شعبان اينك در ايام پرسوز و گداز چهارده و پانزده خرداد هستيم و ديگر بار ياد امام بيدارگرمان در جان و دل دوستدارانش زنده گشته است. اين روزها بندي از سروده معروف "آيريليق" را مكررا در خلوت و جلوت زمزمه ميكنم :
فكريندن گئجه‌لر ياتابيلميرم
بو فكري باشيمدان آتابيلميرم
نئيله بيم من سنه چاتا بيلميرم
آيريليق، آيريليق، آمان آيريليق
هر بيردرددن اولوريامان آيريليق...
براي نسل ما كه همگام با انقلاب اسلامي قد كشيده و شاهد پيروزي انقلاب اسلامي و رهبري داهيانه و عزت آفرين امام بوده اند و آن رجعت الهي را به چشم ديده اند با گذشت ربع قرن از آن جدايي جانسوز رحلت امام هنوز مثل درد و داغي تازه در درونمان سوز و شور مي آفريند.دكتر شعردوست در پاسخ به سوال مجري برنامه كه چه خاطره اي از شب و روز ارتحال امام داريد گفت: آن زمان من مدير شبكه سراسري صداي جمهوري اسلامي ايران بودم و راديو تنها رسانه ي بيست و چهار ساعته اي بود كه مردم با آن در ارتباط بودند. در پايان برنامه هاي آن شب شبكه اول تلويزيون مجري اعلام كرد كه در روند معالجات امام اختلالي پيش آمده است و از مردم براي سلامت امام درخواست دعا كرد. من در خانه ميهماني داشتم كه شاعر و اديب بود . همزمان رئيس وقت سازمان جناب آقاي محمد هاشمي طي تماسي به اينجانب گفت براي هرگونه حادثه اي آمادگي داشته باشيد. من بلافاصله به پخش راديو رفتم. برنامه هاي عادي راديو پخش ميشد ولي سيل تلفنهاي مردم كه خواهان آخرين اخبار از وضعيت سلامتي حضرت امام بودندهمه بخشهاي پخش راديو را تحت تاثير قرار داده بود. در آن زمان سيستم تلفن همراه نبود و تنها وسيله ارتباط پيج هاي يكطرفه اي بود كه مسئولين صدا وسيما دراختيار داشتند و من هرچه با رئيس وقت سازمان تماس مي گرفتم پاسخي نمي گرفتم تا اينكه بعد از اذان صبح پخش قرآن را از شبكه سراسري راديو آغاز كردم . ساعت ٧ برنامه ي زنده سلام صبح به خير راديو شروع شد. باز سيل تلفنها براي كسب آخرين وضعيت حال امام به راديو سرازير بود.ساعت حدود ٧:٤٥ بود كه  آن خبر مهم غير قابل باور مبني بر ارتحال جانگداز امام طي بيانيه ي سران سه قوه به راديو رسيد اما مجري برنامه سلام صبح به خير براي خواندن آن آمادگي نداشت . همه در پخش راديو غرق ماتم و اندوه بودند. ثانيه ها به سختي مي گذشت تا اينكه عقربه هاي ساعت ٨ صبح  را نشان داد و آرم خبر زده شد و مجري خبر در حاليكه بغض راه گلويش را بسته بود با صدايي لرزان خبر جانگداز ارتحال امام را اعلام كرد. پس از آن تا ساعت ٩ بامداد خود اينجانب تهيه كنندگي برنامه راديو را برعهده داشتم و در لابه لاي قطعات سوگوارانه دوست شاعرم كه شب قبل ميهمان من بود مرثيه گونه هايي از شاعران متقدم و متاخر به زبانهاي فارسي و تركي اجرا مي كرد كه آن مجموعه بعدها به صورت نواري با عنوان مرثيه آفتاب منتشر شد.مجري برنامه در موضوع رابطه امام با شعر و ادبيات از دكتر شعردوست سوال كرد. وي در پاسخ گفت : "حضرت امام خميني در جايي گفته اند كه لسان شعر، بالاترين لسان است.تا قبل از ١٤ ام خرداد كه روح خميني كبير به دياري ديگرپروازكردجذابيتهاي شخصي امام دربرخي ابعادمهم جلوه نموده بود.اما پس از آن ارتحال ناباورانه به سرعت بر جذابيتهاي فردي اين بزرگمرد ديني افزوده شد.شايد اين خاصيت مردان بزرگ است كه درهنگام حيات برفراز قله هايي معين هستند اما پس از وفات نه فقط آن قله هاي مشخصرااز دست نمي دهندكه برارتفاع وتعدد قله هاي خويش مي افزايند.وقتي در روز وداع با پيكر امام در مصلاي تهران و پس از آن تشييع جنازه باشكوه بنيانگذار جمهوري اسلامي كه در حقيقت بزرگترين تشييع جنازه قرن بود مرحوم حاج سيد احمد آقا خميني غزل معروف امام با مطلع من به خال لبت اي دوست گرفتار شدم ، چشم بيمار تو را ديدم و بيمار شدم  را به نشانه قدرشناسي از امت امام تقديم مردم كردند ، بعد ديگري از شخصيت امام براي مردم كشور آشكار شد. 
براي بسياري از مردم بسيار ناباورانه بود كه مرادشان امام خميني از قريحه شعري فراواني برخوردار است.بسياري كه شخصيت امام را فقط در قالب مواجهه با حكومت ستمشاهي ديده بودندو پس از پيروزي انقلاب اسلامي فرامين و دستورات امام را در نحوه تشكيل جمهوري اسلامي و مديريت آن با تمام وجود لمس كرده بودند هنگامي كه پس از ارتحال با اشعار عرفاني امام مواجه شدندابتدا دچاربهت شدند، اما به سرعت موضوع بسيار مهمتري آنها را شگفت زده كرد و آن شخصيت جامع و ممتاز و كامل امام خميني بود.امام مرد خداست و جزخدا در زندگي اش نميبينند.همانطور كه اولين كلامش را درمقابله با طاغوت به خاطر رضايت حق بر زبان آوردو زلزله در كاخ ستم انداخت به همان اندازه در آيينه جمال او محو شدو اين را ميتوان در نقطه به نقطه ي اشعارش مشاهده كرد:
باچشم مني جمال او نتوان ديد//باگوش توئي نغمه او كس نشنيد
اين قافله از صبح ازل سوي تو رانند//تا شام ابد نيز بسوي تو روانند
قريحه شعر امام آنهم دروادي عرفان براي مردم سرزميني كه باشعر و ترانه متولد و زندگي ميكنند، برجذابيتهاي شخصيتي امام افزوده است . شعر را آنگونه كه گفته اند اگر انعكاس روح شاعر بدانيم بااندك جرعه اي نوشيدن از چشمه اشعار امام متوجه روح بزرگ و صميمي ايشان مي شويم.بزرگمردي كه درتمام مدت عمرسخت درتكاپوي برداشتن حجاب ميان خدا و خود بود:
بردار حجاب تا جمالش بيني//تا طلعت ذات بي مثالش بيني
و فقط ميتوانيم بگوييم مردي باآن كلام آتشين كه در ميدان رزم ، حماسه پيروزي خون را بر شمشير تحقق بخشيدداراي چنان امتيازي در شخصيت بود كه بعد ديگر آن مصداق كامل عشق بود. و امام عاشقي به معناي تمام بود:
اي عشق ببار بر سرم رحمت خويش // اي عقل مرا رها كن اززحمت خويش
از عقل بريدم و به او پيوستم // شايد كشدم به لطف در خلوت خويش
همانطور كه ابعادشخصيتي حضرت امام و تاثيرات انقلابي كه به وجود آوردهنوز چون غنچه اي ناشكفته درروزگار معاصر باقي مانده و تاريخ آن را شكوفا خواهد كرد ، تاثيرات انقلاب امام بر ادب و هنر را نيز نسلهاي آينده بهتر و موثر تر مشاهده خواهند كرد. از يادها نرفته كه در اوايل انقلاب شاعران و هنرمندان باالهام از تحولاتي كه در جامعه به واسطه حضور امام رخ داد ، هنر خويش را به صورت جوششي معطوف به امام كرده و درباره او سرودند. 
مجري از دكتر شعردوست پرسيد آيا سروده هاي امام خميني به زبانهاي ديگر هم ترجمه شده است ؟ شعردوست پاسخ  داد: " بله ، بخشي از سروده هاي امام به زبانهاي ديگر ترجمه و شرحهاي مختلفي در باره آنها نوشته شده است اما به زبان تركي كل ديوان امام ترجمه و از سوي موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني و بعضي ناشرين ديگر ترجمه و منتشر شده است. دكتر شعردوست در پاسخ به مجري كه خواستار نمونه هايي ازترجمه ي تركي شعر امام بود چند بيت از يك غزل امام را بدين شرح قرائت كرد:
دست آن شیخ ببوسید که تکفیرم کرد// محتسب را بنوازید که زنجیرم کرد
معتکف گشتم از این پس به در پیر مغان// که به یک جرعه‌ می از هر دو جهان سیرم کرد
آب کوثر نخورم منّت رضوان نبرم// پرتو روی تو ای دوست! جهانگیرم کرد
اؤپ او شیخین الینی کیم منی تکفیر ائتدی،// سئوگيل اول محتسبی كيم منی زنجير ائتدی.
معتكف باغلانارام پير مغان درگهينه،// بير اودوم مِیله منی هر ايكيدن سير ائتدی.
آب كوثر سويو، جنّت باغی‌نین منّتینی،// چكمه‌رم، چونكو منی دوست جهانگير ائتدی
مجري به عنوان آخرين سوال در مورد روز شعر و ادب ايران و استادشهريار سوال كرد و گفت شما كه مبتكر ايجاد روزي در تقويم كشور به نام روز شعر و ادب ايران و بزرگداشت استاد شهريار هستيد آيا در سروده هاي شهريار نمونه هايي از پرداختن به امام خميني را سراغ داريد؟ شعردوست در پاسخ گفت : اين بحثي بسيار دراز دامن است به نحوي كه مي توان گفت استاد شهريار قبل از پيروزي انقلاب اسلامي همراهي با انقلابيون و نهضت امام خميني را آغاز كرده بود كه نمونه هاي زيبايي كه حتي پيروزي انقلاب اسلامي را پيش بيني كرده باشند در مجموعه آثار استاد وجود دارد و آن چكامه ي معروف استاد شهريار كه در هنگام ورود امام به ايران در ١٢ بهمن سال ٥٧ بر اساس بيتي از سعدي سرودند كه سعدي گفته است :  
بــه زیورهــا بیــارایند مــــردم گلــــعذارن را  //  تو شاخ گل چنان زیبا که زیورها بیارایی
كه استاد شهريار سروده است :
تو آن سروی که چون سر بر کُنی سرها بیارایی//و گر ســــرور شدی آیین ســــرورهــــا بیـــارایی
به نقــــاش ازل مانی کـــــه با نقشی جهان آرا//چمن هـــــا بـــا گل و سرو و صنوبرها بیـــارایی
نه هــــر کـو کـــاروان راند رموز رهبــری داند//تو روح الـلـه رهــی داری  که رهبــرها بیــارایی
كه اين چكامه در چهارده بيت ادامه پيدا مي كند و با اين مقطع به پايان ميرسد كه :
تو خود هم (شهریارا) گوهرآرایی و گوهر سنج//به هر گنجت گذار افتاد گــوهــر ها بیـــارایی 
 
مجري درپايان ضمن تاكيد بر روز شعر و ادب گفت : "بعضا شاهد چالشها و مخالفتهايي با نامگذاري روز شعر و ادب فارسي ايران به نام استاد شهريار هستيم . آيا امسال براي اين روز تمهيداتي انديشيده شده است ؟ " دكتر شعردوست پاسخ داد:  "براساس اخباري كه من در دسترس دارم امسال ٢٧ شهريور شكوهمندتر از هرسال گرامي داشته خواهدشد.سال گذشته وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي ياد استاد شهريار را با حضور شاعران برجسته كشورمان درسطح ملي گرامي داشتند.در مذاكراتي كه طي هفته جاري با استاندار محترم آذربايجان شرقي داشتم ايشان نيز بر برگذاري شكوهمند ياد استادشهريار در شهريورماه امسال تاكيد كردند.بعضي از نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي نيز در اين باره پيشقدم شده و با اينجانب گفتگوهايي داشتند. در مجموع من فكر ميكنم امسال شاهدشكوهمندترين مراسم بزرگداشت استادشهريار در تبريز ، تهران و حتي خارج از كشور خواهيم بود"  
خواندن 356 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 17 خرداد 1393 ساعت 04:30

نظر دادن

از میان عکسها

دکتر شعردوست در خندوانه

تازه ها

بيست و سومين دورهٰ نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاريها

بيست و سومين دورهٰ نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاريها

یکشنبه, 14 آبان 1396 09:37

روز گذشته بيست و سومين دوره نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاريها به پايان رسيد، هرچند زمان حضورم در نمايشگاه بيش از چند ساعت نبود، ولى همين مقدار حضور و سرزدن به...

سرمقاله روزنامه همدلی - پنجشنبه 96/7/27 -خلیج فارس، هماره بدین نام ماندگار است. (علی اصغر شعردوست-استاد دانشگاه)

سرمقاله روزنامه همدلی - پنجشنبه 96/7/27 -خلیج فارس، هماره بدین نام ماندگار است. (علی اصغر شعردوست-استاد دانشگاه)

سه شنبه, 02 آبان 1396 08:23

سخنان سخیف و متوهمانه ترامپ، به‌ویژه آنجا که خلیج فارس را با نامی مجعول خواند، ایرانیان غیرتمند،با هرگونه تفکر و گرایش را به خشم آورده است. اینجانب در مرور خاطرات گذشته،...

خاطراتى از مقتل خوانى، و برش‌هايى از مقتل «نفس‌المهموم» عاشورا، فرصتى براى حرّيّت ( پایگاه خبری نصر نیوز -1396/7/6)

خاطراتى از مقتل خوانى، و برش‌هايى از مقتل «نفس‌المهموم» عاشورا، فرصتى براى حرّيّت ( پایگاه خبری نصر نیوز -1396/7/6)

دوشنبه, 10 مهر 1396 13:16

عاشورا! فصل خونباران عشق است، روز ميعاد با زندگى، كه شيعه حيات خويش را وامدار اوست. ما به ياد محرم و عاشورا و سيدالشهدا و يارانش، رنگ بى رنگى و...

حق تكثير كليه محتواى تصويرى، صوتى و نوشتارى اين وبسايت متعلق است به على اصغر شعردوست .

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط نونگار