پنج شنبه, 08 خرداد 1393 ساعت 04:30

یادداشت دکتر شعردوست به مناسبت عید مبعث در پایگاه خبری «تبریز فردا»

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
عید مبعث عید تمام بشریت به ویژه مسلمانان است. مبعث، بزرگ‌ترین عید اسلامی بوده و احیاگر بشریت و رهایی انسان از جاهلیت است و وجود مقدس و نورانی حضرت محمد(ص) به عنوان آخرین پیامبر الهی در عالم امکان، واقعه ای خجسته و سبب آفرینش می باشد. ما همه به طفیل وجود مبارک پیامبر است که نفس می کشیم و روح حیات در وجودمان جاری است که «لولاک لما خلقت الافلاک»؛ او وجود نازنینی است که تضمین بی بدیل سعادت و خوشبختی تمام مخلوقات و موجودات در دو سرای در وجودش خلاصه گشته. پیامبر عظیم الشان اسلام شخصیت ممتازی بودند كه در عصر جاهلیت و توحش و زمانی كه جامعه آن روز عربستان، بزرگی را در زر و زور، شمشیرهای بران، داشتن اسبی راهوار و دیگر ظواهر دنیوی می دید با آیات نورانی از جانب خداوند برای اتمام فضایل اخلاقی در روح بشریت ظهور كرد و جامعه بشری غریق در ذلت را به اوج عزت رسانید. که هدف از بعثت همانا تکمیل مکارم اخلاق است.
وی سرگردانی قوم را در بادیه ضلالت و گمراهی دریافت و در طلب روشنی برآمد. سالهای قبل از بعثت را در تفکر و تدبر گذراند در حالی که سرمنزلی برای کاروان حیات بشری متصور نبود. ناگهان آسمان به خروشی از هم شکافته شد و هرم گرم نفسی، زمهریر شب را بدل به بهاری دل انگیز کرد.
و این افتخاری بس بزرگ بر ماست که اولین آیه نازل شده بر پیامبر مكرم اسلام(ص) به عنوان معجزه رسالت و خاتمه نبوت، كلمه قرائت و خواندن بود. قرآن كریم معجزه جاویدان و ماندگار پیامبر اسلام است كه می توان با استناد به آیات الهی آن، از اسلام و مسلمانان در برابر فتنه ها محافظت كرد. معجزه پیامبر ما یک کتاب است و در یک چنین شبی بر سینه پیامبر اکرم از سوی پروردگار نزول کرد و سپس به تدریج آیات آن بر مسلمانان توسط پیامبر خوانده شد.
ولادت و بعثت حضرت ختمی مرتبت (ص)، رستاخیز معنا و حیات دوباره تاریخ و تمدن بود، تمدنی که پیامبر اکرم (ص) با مجاهدت و پارسایی بنیان نهاد، در اندک مدت بخش عمده ای از جهان آن روزگار را فرا گرفت و امروز نیز این تمدن عظیم، عمده ترین رکن فرهنگ بشری است. او در هر کجا که قدم نهاد مکارم اخلاق را به ارمغان آورد و روح توحید، ایمان، مجاهده، تحرک، پویایی، عشق و محبت و احترام به انسان را قوام و دوام بخشید. در سایه فرهنگ متعالی آن ختم رسل، روح مباحثه علمی و گفت و گوی فرهنگی در جامعه چنان سریان و جریان یافت که غزالی در بغداد کتابی در ردّ فلسفه می نوشت و در همان زمان ابن رشد در اندلس آن را پاسخ می گفت. اما بعثت او برای قوم ایرانی به معنی دگرگونی یکباره سرنوشت تاریخی بود. تا آنجاکه «سلمان» آن خداجوی پارسی که خود تجسمی از روح قوم ایرانی بشمار می آمد در طلب حضرتش تا اقصا نقاط عالم آن روز سر کشید و با دیدار رسول خاتم هم «او» را یافت و هم «خود» را؛ و اینگونه سرنوشت ایران و اسلام با یکدیگر درآمیخت.
آری تقدیر خداوندی چنین بود که این ظلمت غلیظ و بی رحم شکسته شود و خورشیدی درخشان بر عرصه حیات انسانی برآید تا آدمی را متخلق به اخلاق خداوندی نماید و توده های فراموش شده در زیر انبوه آوار امتیازات خون و ایل و تبار را هویتی انسانی بخشیده و بذر زندگی را در متن کره خاک بارور گرداند.
لینک دریافت خبر : http://tabrizefarda.com/
 
خواندن 404 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 08 خرداد 1393 ساعت 04:30

نظر دادن

از میان عکسها

دکتر شعردوست در خندوانه

تازه ها

بيست و سومين دورهٰ نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاريها

بيست و سومين دورهٰ نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاريها

یکشنبه, 14 آبان 1396 09:37

روز گذشته بيست و سومين دوره نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاريها به پايان رسيد، هرچند زمان حضورم در نمايشگاه بيش از چند ساعت نبود، ولى همين مقدار حضور و سرزدن به...

سرمقاله روزنامه همدلی - پنجشنبه 96/7/27 -خلیج فارس، هماره بدین نام ماندگار است. (علی اصغر شعردوست-استاد دانشگاه)

سرمقاله روزنامه همدلی - پنجشنبه 96/7/27 -خلیج فارس، هماره بدین نام ماندگار است. (علی اصغر شعردوست-استاد دانشگاه)

سه شنبه, 02 آبان 1396 08:23

سخنان سخیف و متوهمانه ترامپ، به‌ویژه آنجا که خلیج فارس را با نامی مجعول خواند، ایرانیان غیرتمند،با هرگونه تفکر و گرایش را به خشم آورده است. اینجانب در مرور خاطرات گذشته،...

خاطراتى از مقتل خوانى، و برش‌هايى از مقتل «نفس‌المهموم» عاشورا، فرصتى براى حرّيّت ( پایگاه خبری نصر نیوز -1396/7/6)

خاطراتى از مقتل خوانى، و برش‌هايى از مقتل «نفس‌المهموم» عاشورا، فرصتى براى حرّيّت ( پایگاه خبری نصر نیوز -1396/7/6)

دوشنبه, 10 مهر 1396 13:16

عاشورا! فصل خونباران عشق است، روز ميعاد با زندگى، كه شيعه حيات خويش را وامدار اوست. ما به ياد محرم و عاشورا و سيدالشهدا و يارانش، رنگ بى رنگى و...

حق تكثير كليه محتواى تصويرى، صوتى و نوشتارى اين وبسايت متعلق است به على اصغر شعردوست .

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط نونگار