شنبه, 23 فروردين 1393 ساعت 04:30

بازتاب خبری و معرفی کتاب «نوروز و سرچشمه‌هاى آفرينش و...» به قلم دکتر شعردوست در خبرگزاری «ایبنا»

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 
 
متن خبر:
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، «نوروز و سرچشمه‌هاى آفرينش و تجديدحيات در اديان و اساطير» تالیف على‌اصغر شعردوست در 9 فصل به جست‌وجو در کتاب‌های تاریخی و اساطیری موجود در دیگر ملت‌ها، همچنین کتاب‌های مقدس مسیحیان، یهودیان، زرتشتیان و دیگر ادیان را برای یافتن اندیشه‌های مختلف درباره آفرینش انسان و نوروز پرداخته است. 
«نمودهای اساطیری»، «آفرینش در ادیان و اساطیر»، «قداست آسمان و زمین»، «تجدید حیات و گیاهان»، «اساطیر آب»، «اساطیر پایان جهان»، «اساطیر طوفان»، «اساطیر تجدید حیات» و «نوروز، اسطوره تجدید حیات ایرانی» فصل‌های کتاب را تشکیل داده‌اند. 
مولف در پیشگفتار این کتاب چنین نوشته است: «هر آیین و سنتی، بدون تردید بازمانده باورهای بسیار کهن و برداشت هر قوم از پدیده‌های طبیعی پیرامون خویش است. برای رخنه به این باورها، بررسی دقیق اساطیر و رمزپردازی‌ها، یکی از راه‌های اساسی کشف اساس این باورهاست. نوروز به عنوان یکی از بزرگترین جشن‌های ملی ایرانیان، در وهله نخست، آشکارا وابستگی انسان به طبیعت، بیشتر به سبب نقش و تاثیر طبیعت در زندگی اجتماعی و اقتصادی او را تبیین می‌کند. این آیین کهن، همانا که بازمانده یکی از کهن‌ترین اساطیر آفرینش و تجدید حیات کیهانی در اعتقادات و باورهای هزاران سال پیش اقوام ایرانی است.» 
اساطیر اقوام مختلف به شیوه‌ای عجیب با یکدیگر شباهت دارند. برخی از این شباهت‌های گاه بسیار نزدیک، بدون تردید نتیجه برخورد اقوام مختلف با یکدیگر و گاه منشاء واحد بسیاری از آن‌هاست. همان‌گونه که امروزه در زبانشناسی تطبیقی ثابت شده است که برای رخنه در ژرفای زبان یک قوم، بررسی زبان آن قوم به تنهایی کافی نیست و بلکه مجموعه‌ای از زبان‌های هم‌خانواده و هم‌ریشه آن نیز باید مد نظر گرفته شود، اسطوره‌شناسی تطبیقی نیز، تنها از طریق کشف بنیادهای آیینی و اسطوره‌ای هر روایت، در مقام مقایسه با اسطوره یا آیین مشابه در اقوام دیگر است که می‌توان به اعماق باورها و اعتقادات یک قوم رخنه کرد. 
در بخش دیگری از معرفی این کتاب آمده است: «شاید ساده‌ترین تعریف اسطوره در قالب یک مثال این باشد که درست زمانی که 24 ساعت از شبانه‌روز می‌گذرد، آخرین ثانیه آن یعنی صفر که به منزله پایان یک شبانه‌روز است، درست همان نقطه آغاز شبانه‌روزی دیگر است. یعنی، ازلیتی که به ابد می‌پیوندد و ابدیتی که به ازل گره می‌خورد و این بدان معنی است که در اسطوره، تاریخ به معنی «کرونولوژی» وجود ندارد. نوروز، از این دیدگاه همان عدد صفری است که عقربه‌های آن یک سال را می‌پیماید تا بعد از مرگ یک سال، سالی دیگر زاده شود. بی‌تردید، بن مایه‌های این تفکر کهن، در باورهای اقوام مختلف، به صور و نام‌های گوناگون، در اساطیر باقی مانده است. در این رساله، تلاش گردیده است تا عناصر و لایه‌های تشکیل دهنده اساطیر «آفرینش» و «تجدید حیات» در نزد اقوام مختلف، مورد بررسی قرار گیرد.» 
نوروز، تنها جشن ايرانيان نيست، جشن زندگى است. از ميان رويدادهاى مختلف كه مبدا تاريخ قرار گرفته‌اند، زندگى با نوروز آغاز مى‌شود و نوروز همزاد افسانه‌ها و اساطير است كه تاريخ ما را مى‌سازد. شاعر نامدار حماسه‌سراى بزرگ تاريخ ایران، حکيم ابوالقاسم فردوسى، عمر نوروز را به حكومت جمشيد پيوند زده است و می‌سراید: «به جمشید بر گوهر افشاندند / مر آن روز را روز نو خواندند/ سر سال نو هرمز فرودین / بر آسوده از رنج تن دل ز کین‌/ به نو روز نو شاه گیتی‌فروز / برآن تخت بنشست فیروز روز» 
چاپ نخست «نوروز و سرچشمه‌هاى آفرينش و تجديدحيات در اديان و اساطير» تالیف على‌اصغر شعردوست در 296 صفحه، شمارگان دو هزار نسخه  از سوی نشر شهریاران در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.
 
 
 
 
خواندن 236 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 23 فروردين 1393 ساعت 04:30

نظر دادن

از میان عکسها

دکتر شعردوست در خندوانه

تازه ها

بيست و سومين دورهٰ نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاريها

بيست و سومين دورهٰ نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاريها

یکشنبه, 14 آبان 1396 09:37

روز گذشته بيست و سومين دوره نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاريها به پايان رسيد، هرچند زمان حضورم در نمايشگاه بيش از چند ساعت نبود، ولى همين مقدار حضور و سرزدن به...

سرمقاله روزنامه همدلی - پنجشنبه 96/7/27 -خلیج فارس، هماره بدین نام ماندگار است. (علی اصغر شعردوست-استاد دانشگاه)

سرمقاله روزنامه همدلی - پنجشنبه 96/7/27 -خلیج فارس، هماره بدین نام ماندگار است. (علی اصغر شعردوست-استاد دانشگاه)

سه شنبه, 02 آبان 1396 08:23

سخنان سخیف و متوهمانه ترامپ، به‌ویژه آنجا که خلیج فارس را با نامی مجعول خواند، ایرانیان غیرتمند،با هرگونه تفکر و گرایش را به خشم آورده است. اینجانب در مرور خاطرات گذشته،...

خاطراتى از مقتل خوانى، و برش‌هايى از مقتل «نفس‌المهموم» عاشورا، فرصتى براى حرّيّت ( پایگاه خبری نصر نیوز -1396/7/6)

خاطراتى از مقتل خوانى، و برش‌هايى از مقتل «نفس‌المهموم» عاشورا، فرصتى براى حرّيّت ( پایگاه خبری نصر نیوز -1396/7/6)

دوشنبه, 10 مهر 1396 13:16

عاشورا! فصل خونباران عشق است، روز ميعاد با زندگى، كه شيعه حيات خويش را وامدار اوست. ما به ياد محرم و عاشورا و سيدالشهدا و يارانش، رنگ بى رنگى و...

حق تكثير كليه محتواى تصويرى، صوتى و نوشتارى اين وبسايت متعلق است به على اصغر شعردوست .

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط نونگار