پنج شنبه, 17 بهمن 1392 ساعت 03:30

یادداشتی از دکتر شعردوست در روزنامه «عصر آزادی» به مناسبت اولین سالگرد درگذشت دکتر حسن حبیبی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
یادداشتی به قلم دکتر شعردوست به مناسبت افتتاح مجموعه آثاری در حوزه فرهنگ ایرانی و اسلامی که به همت دانشمند فقید دکتر حسن حبیبی جمع آوری و در آستانه جشنهای پیروزی انقلاب و در یکمین سالگرد درگذشت ایشان در معرض دید علاقمدان قرار گرفت. در روزنامه عصر آزادی می خوانیم:
 
 
«روز گذشته در آستانه جشنهاى سالگرد پيروزى انقلاب اسلامى، ودر آستانه اولين سالگرد وفات دانشى مرد ناميراى ايران زمين، زنده ياد دكتر حسن حبيبى، مجموعه اى از آثار فرهنگ ايرانى و اسلامى كه آن مرحوم با عشق و علاقه آنها را جمع آورى كرده بود، افتتاح شد.اين مجموعه را حداقل سه بار مرحوم دكتر حبيبى به اينجانب نشان داده بود و اینکه براى تجميع آن آثار چه زحمتهاتى را متحمل شده بودند، همه رجال رسمى و علمى دعوت بودند، دوست مى داشتم كه من هم جزء مدعوين مى بودم، غير از تعلق خاطر و سابقه سالها همكارى از بدو تأسيس بنياد ايرانشناسى تا اين اواخر عضو هيئت امناء آن بنياد بودم، اما روزگار و گذار آن آكنده از درس است. در بين عكسهاى بزرگداشت نودمين سال تولد استاد شهريار اين عكس خاطره انگيز توجهم را جلب كردكه با طلب علو درجات براى استاد شهريار و دكتر حبيبى، تقديم علاقمندان مى نمايم. همچنين در رديف دوم مرحومين استاد محمدجان شكورى، دكتر كمال الدين عينى، احمدتفضلى و...ديده مى شوند».
<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><> 
فرهنگ سترگ اسلام و ایران، در ادوار گوناگون تاریخ، شاهد بالیدن و به بار نشستن درختان پر ثمر و گشن شاهی بوده و هست که پهنای سایه آنان مرزها را درنوردیده و به چهره های ماندگار تاریخ بدل شده اند.
مقام شامخ علمی را با تواضع و فروتنی اخلاقی درآمیختن، سنت فرهنگ متعالی اسلامی ما محسوب می شود و در روزگار ما نیز کم نیستند افرادی که با درآمیختن این دو ویژگی کامیاب هستند؛ و همین امر تحسین آدمی را برمی انگیزد و موجب می شود طبع انسان از مصاحبت چنین بزرگانی ملول نشود. آنان نمودگار همخوانی فرهنگ گذشته و اکنون اسلام و ایران هستند و از شاخسار هر دو درخت میوه معرفت چیده اند.
 گفت و گو از کلک درافشانی که هر زمان بر پهنه فرهنگ اسلام و ایران گلی خوشبوی عرضه می کرد؛ دهانی می طلبد به پهنای فلک، تا زمانی شمه ای در بزرگواری و منقبت آن رشک ملک به بیان آید.
در قلمرو ادبیات فارسى، فرانسه و عربى، صاحب رأی و برگزیده، و در پهنه زبان پارسی و شناخت تمدن و فرهنگ ایران و اسلام گزیده عصر خویش بشمار می آمده؛ در ساحت تحقیق، محققی ژرف اندیش و در قلمرو ترجمه مترجمی بزرگ بودند. بالاتر از همه این فضیلتها استاد معلمی بحق معلم بودند. پهناوری دریای دانش همراه فضیلت پارسایی، این پارسا مرد را به صورت یکی از معدود شخصیتهای زمانه ما درآورده بود، که هر تشنه کام معرفتی جان خود را به این سرچشمه صفا و روشنی می سپرد و به آفتاب حکمتی که از روح پرثمر او می درخشيد چراغ معرفت برمی گرفت.
سخن راندن از فضایل چنین بزرگی، بزرگداشت عظمت، بزرگی، علم، حقیقت، پارسایی و انسانیت است و همگان خواهان این فضایل و ملکات هستیم؛ مباد آن که کلامی حمل بر گزافه شود؛ چه آنکه خواهد خورشید به گل اندادید، جهل خویش بر عرصه نهاده باشد.
چو غلام آفتابم هم از آفتاب گویم
نه شبم نه شب پرستم که حدیث خواب گویم
وجود مبارک حضرت استاد، مصداق واقعی نفحات حضرت حق بود، که در زمانه ما بر درخت جانهای مشتاق و مستعد به دستکاری قلم و بیان و شیوه زندگی و تحقیق خویش میوه گرانبهای معرفت بار می آورد؛ برماست که جان خویشتن را در معرض این نفحه روحانی قرار دهیم.خوشبختانه قدر و مرتبت حضرت استاد در زمانه ما شناخته شده است. همه اهل فضل به مراتب بزرگی وی را معترفند و در حوزه های گوناگون فرهنگ اسلام و ایران از خوان وجود پر برکت او لقمه معرفت برگرفته اند.
غیرت سلطان عشقش چون ز سر معلوم شد
حجره دل خاص، با سودای او پرداختند
در گذشته از زمان و از مکان، مرغان او
در هوای بی نیازی آشیانها ساختند
خواندن 374 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 17 بهمن 1392 ساعت 03:30

نظر دادن

از میان عکسها

دکتر شعردوست در خندوانه

تازه ها

بيست و سومين دورهٰ نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاريها

بيست و سومين دورهٰ نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاريها

یکشنبه, 14 آبان 1396 09:37

روز گذشته بيست و سومين دوره نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاريها به پايان رسيد، هرچند زمان حضورم در نمايشگاه بيش از چند ساعت نبود، ولى همين مقدار حضور و سرزدن به...

سرمقاله روزنامه همدلی - پنجشنبه 96/7/27 -خلیج فارس، هماره بدین نام ماندگار است. (علی اصغر شعردوست-استاد دانشگاه)

سرمقاله روزنامه همدلی - پنجشنبه 96/7/27 -خلیج فارس، هماره بدین نام ماندگار است. (علی اصغر شعردوست-استاد دانشگاه)

سه شنبه, 02 آبان 1396 08:23

سخنان سخیف و متوهمانه ترامپ، به‌ویژه آنجا که خلیج فارس را با نامی مجعول خواند، ایرانیان غیرتمند،با هرگونه تفکر و گرایش را به خشم آورده است. اینجانب در مرور خاطرات گذشته،...

خاطراتى از مقتل خوانى، و برش‌هايى از مقتل «نفس‌المهموم» عاشورا، فرصتى براى حرّيّت ( پایگاه خبری نصر نیوز -1396/7/6)

خاطراتى از مقتل خوانى، و برش‌هايى از مقتل «نفس‌المهموم» عاشورا، فرصتى براى حرّيّت ( پایگاه خبری نصر نیوز -1396/7/6)

دوشنبه, 10 مهر 1396 13:16

عاشورا! فصل خونباران عشق است، روز ميعاد با زندگى، كه شيعه حيات خويش را وامدار اوست. ما به ياد محرم و عاشورا و سيدالشهدا و يارانش، رنگ بى رنگى و...

حق تكثير كليه محتواى تصويرى، صوتى و نوشتارى اين وبسايت متعلق است به على اصغر شعردوست .

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط نونگار