یکشنبه, 17 شهریور 1398 ساعت 09:36

نماینده سابق مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد؛ وضعیت تاسف‌بار مقبره دوکمال در تبریز (خبرگزاری نصر98/06/02)

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نماینده سابق مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد؛ وضعیت تاسف‌بار مقبره دوکمال در تبریز     (خبرگزاری نصر98/06/02)

به گزارش نصر،علی اصغر شعر دوست در جلسه کمیته مشورتی فرهنگی اجتماعی استان با بیان اینکه اغلب استان‌ها در تهران لابی‌هایی دارند، اظهار داشت:

به همین اساس زمانی که مشکلی برایشان به وجود می‌آیند به همراه جمعی از بزرگان به نزد رئیس جمهور یا دیگر مسئولان می‌روند و روند بهبود مشکلاتشان را به سرعت می‌اندازند.

وی ادامه داد: هیچ کدام از ما منشا کارهای اجرایی نیستیم اما می‌توانیم تا آنجایی که از دستمان بر می‌آید کمک حال باشیم. در عرض یک‌سال از مجلس برای مجتمع فرهنگی تبریز ، مجتمع سینمایی تبریز و مقبره‌الشعرا و استادیوم یادگار امام بودجه‌ای به ارزش۶ میلیارد تومان دریافت کردیم، با وجود اینکه کار دشواری بود اما این اتفاق افتاد.

شعردوست افزود: مقدار بودجه‌ای که سالانه برای استادیوم یادگار امام تعیین شده بود ۵۰ میلیون تومان بود که آن مقدار تنها برای تعدیل پیمانکار هزینه می‌شد، اما با بهره‌مندی از بودجه‌ی ۶ میلیارد تومانی، ۲میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به استادیوم اختصاص داده شد و این عامل باعث شد تا کمبودهای موجود تکمیل و فراهم شوند.

وی وضعیت مقبره دوکمال را بسیار تاسف‌بار دانست و گفت: ۱۵ سال قبل زمانی که آقای دکتر سبحان‌اللهی در تبریز استاندار بودند، امام علی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان به تبریز سفر کرده بود و از مقبره دوکمال دیدن کرده بود، باور کنید که امروز این مقبره دقیقا به همان شکلی است که ۱۵ سال قبل بود! حتی می‌توان گفت ۱۵ سال پیش وضعیت بهتر از الان بود و این واقعا ننگی بزرگ به حساب می‌آید، چرا باید امروز فردی از اهالی خجند با خجالت به ما بگوید که اگر توانایی درست کردن این مکان را ندارید اجازه دهید ما این کار را بکنیم؟!

شعر دوست ادامه داد: گزارشی به دستمان رسیده که طی یک روز ۱۲۰۰ نفر از مقبره‌الشعرا بازدید کردند، اما مسئولین برای بهبود وضعیت این مکان چه کرده‌اند؟ سال گذشته در تبریز هیچ مراسمی برای گرامی‌داشت یاد و خاطره شهریار برگزار نکردند در صورتی که همان سال من را از ترکیه و باکو برای مراسم ۳۰ سالگی شهریار دعوت کردند.

وی در خصوص مقام و ارزش شهریار به بیانات مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری نیز به این مورد اشاره داشتند که در بین شعرای ایران کمتر شاعری هست که لقب حکیم داشته باشد، همچون حکیم ابوالقاسم و فردوسی و حکیم نظامی و من شهریار را در ردیف شاعران حکیم ایران می‌دانم. *نبود روزی با عنوان روز تبریز در ایران شعر دوست با بیان اینکه روز اصفهان و نیشابور و .. در ایران وجود دارد، متذکر شد: چرا ما نباید روزی با عنوان روز تبریز داشته باشیم!

تبریزی که روزی به عنوان دومین شهر بین‌المللی ایران به شمار می‌رفت، تبریزی که در گذشته ۷ کنسولگری خارجی را در خود جای داده بود، چرا باید فرزندان ما شخصیت‌های خارجی را بیشتر از شخصیت‌های کشوری و شهری خود بشناسند؟وی افزود: نبود مسائل آذربایجان و شعر‌های شاعرانی همچون شهریار و دیگر ادبا در کتاب‌های درسی یک مشکل بسیار بزرگ و اساسی می‌باشد که باید مورد توجه قرار گیرد.شعردوست تشریح کرد: این که مسئولین گزارش می‌دهند که فلان کار را کردیم و کار را به این مرحله رسانده‌ایم زیاد مهم نیست، مطلب مهم این است که اعلام کنند تا رسیدن به وضعیت مطلوب چقدر فاصله دارند.

وی در رابطه با گفته‌ی مدیرکل میراث فرهنگی استان مبنی بر این‌که تا یکی دو ماه دیگر مکاتب تبریز را در باغ دو کمال راه‌اندازی خواهند کرد، بیان کرد: بر حسب آنچه که من طی بازدید از آنجا دیدم تا یکسال دیگر هم این مورد حل نخواهد شد چه برسد به دو ماه دیگر.

انتهای پیام/

--------------------------------------------------------

برای دیدن متن این خبر می توانید از این لینک  استفاده کنید . 

خواندن 340 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 17 شهریور 1398 ساعت 09:36

نظر دادن

توضيحاتى در مورد انتخابات مجلس در تبريز

مصاحبه پیرامون وضعیت فرهنگی تبریز و استاد شهریار

شب آمد و دل تنگم هوای خانه گرفت ...

تازه ها

یادداشت - حاج قاسم سلیمانی، سردار دین و میهن -روزنامه اطلاعات شماره 27469

یادداشت - حاج قاسم سلیمانی، سردار دین و میهن -روزنامه اطلاعات شماره 27469

شنبه, 03 اسفند 1398 15:01

      شهادت برترین معراج عشق است گهش پروازی از جبریل برتر در جمعه‌ تلخی که بامدادش خبر ناگوار شهادت جانسوز سردار سلیمانی را می‌شنوم، در حیاط خلوت خاطراتم می‌روم، خاطراتی که کهنه نمی‌شوند،...

کوکبه شاه خراسان‏‎ ‎نگر (یادداشت - روزنامه اطلاعات 1398/08/06 )

کوکبه شاه خراسان‏‎ ‎نگر (یادداشت - روزنامه اطلاعات 1398/08/06 )

دوشنبه, 25 آذر 1398 14:57

سی‌ ام صفر مصادف است با شهادت مهاجری که برای گسترش دین‎ ‎خدا و هدایت امت به قلمروی روی آورد که مردمانش در طول تاریخ اسلام، مهر دوستی و‎ ‎محبت...

محتواسازی برای فضای مجازی از مصادیق هوشمندانه وقف فرهنگی است.(خبرگزاری ایرنا-1398/08/06)

محتواسازی برای فضای مجازی از مصادیق هوشمندانه وقف فرهنگی است.(خبرگزاری ایرنا-1398/08/06)

چهارشنبه, 08 آبان 1398 08:25

تهران- ایرنا- یکی از مقولاتی که در عرصه توسعه فرهنگی در مقوله مطالعه می‌تواند اثرگذار باشد اما همچنان ناب و بدون ایده پردازی باقی مانده است وقف فرهنگی است، مساله...

گذرى بر مناسبات دیروز، امروز و فرداى ایران و تاجیکستان هزار سال خویشاوندى/یادداشت/روزنامه اطلاعات/ 1398/07/10

گذرى بر مناسبات دیروز، امروز و فرداى ایران و تاجیکستان هزار سال خویشاوندى/یادداشت/روزنامه اطلاعات/ 1398/07/10

دوشنبه, 06 آبان 1398 10:42

تاریخدانان، تاجیکستان را مادر ایران‌زمین به شمار می‌آورند،زیرا که نه تنها ایرانیان، بلکه آریائیان از آنجا برخاسته‌اند. سرزمین تاجیکستان امروزی که تا پایان دوران سامانیان سراسر شمال آمودریا (جیحون) را...

پیشنهاددهنده روز ادب فارسی در تقویم ملی تبیین کرد؛ پیوند شهریار با امر قدسی شعرش را جاودانه ساخت(خبرگزاری ایکنا1398/06/27)

پیشنهاددهنده روز ادب فارسی در تقویم ملی تبیین کرد؛ پیوند شهریار با امر قدسی شعرش را جاودانه ساخت(خبرگزاری ایکنا1398/06/27)

یکشنبه, 07 مهر 1398 10:10

روز بیست و هفتم شهریور سالروز درگذشت شهریار،شاعر معاصر ایرانی، با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز ملی شعر و ادب پارسی نامیده شده است. در روز ادب فارسی با...

شهريار شعر معاصر ايران (پایگاه فرهنگی هنری تبریز آرت - ١٣٩٨/۰۶/٢٧)

شهريار شعر معاصر ايران (پایگاه فرهنگی هنری تبریز آرت - ١٣٩٨/۰۶/٢٧)

چهارشنبه, 27 شهریور 1398 12:21

خشت زير سر و بر تارك هفت اختر پاي/ دست قدرت نگر و منصب صاحب جاهي اين تصويري نيست كه خواجه رندان تنها از حيات خويش در زمانه پرهياهوی آن روزگار...

حق تكثير كليه محتواى تصويرى، صوتى و نوشتارى اين وبسايت متعلق است به على اصغر شعردوست .

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط نونگار