سه شنبه, 20 فروردين 1398 ساعت 11:26

حسين(ع) رمز جاودانگى تشيع-روزنامه اطلاعات سه شنبه 1398/01/20

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
حسين(ع) رمز جاودانگى تشيع-روزنامه اطلاعات سه شنبه 1398/01/20

شيعه، در طول چهارده قرن حيات معنوي خويش، به سرچشمه جوشاني از بزرگواري و عظمت دسترسي داشته و همواره از اين خورشيد، روشناي نور زندگي برگرفته است.

سوم شعبان‌المعظم سالروز تولد سراج منيري است كه نه تنها شيعيان، بلكه فراتر از آن جهان انسانيت وامدار عظمت معنوي وجود اوست. مردي كه در دوره‌هاي گوناگون با انوار تابناك وجودش، تباهي‌ها و سياهي‌ها را زايل كرده و نمونه كامل آزادگي و بزرگواري است. حضرت امام حسين(ع) در سايه تربيت پدري همچون علي(ع) و مادري همچون ‏زهراي مرضيه(س) و در بطن خانواده‌اي معطر به عطر حضور حضرت رسول(ص) رشد ‏كرد. ‏نجم ثاقبي كه جهان همواره درس آموخته مكتب اوست. درسي كه بزرگمرد كربلا به انسان آموخت در سخن گهربار او خلاصه شده است: «ان الحياه عقيده و جهاد» او زندگي را اعتقاد انسان و جهاد در راه آن مي‌داند. هيچ آزاده‌اي نيست كه بر آن باشد تا زندگي خويش را هويت و معنا ببخشد و از آموزه هاى حضرتش بي‌نياز باشد. او زندگي را برمبناي عقيده تعريف كرده است و عقيده را تنها در نمود ذهني آن خلاصه نكرده، بلكه كوشش آدمي براي عينيت بخشيدن به آن و تحقق انديشه‌ها و آرمان‌هاست كه زندگي را هويت مي‌بخشد. ‏انديشه و آرمان وقتي داراي معناست كه با عمل همراه شود: از اين رو، حضرتش در زندگي عملي خويش كوشيد تا به اين تعريف از زندگي تجلي ببخشد. او ايستادن دربرابر ظلم و ستم و دروغ و ريا را سرلوحه زندگي قرارداد و كتاب زندگي را با خون مطهر خويش تحرير كرد... كتابي كه هر انساني كلمه كلمه زندگي را از آن مي‌آموزد و واژه آزادگي در لابه لاي سطورش تعبير مي‌شود. ‏اگر امام حسين در عرصه حيات فكري و معنوي تشيع ظهور نمي‌كرد، فصلي عمده ازكتاب زندگي نانوشته مي‌ماند: از اين روست كه ميلاد سرور آزادگان، كلمه آغاز اين فصل است. شيعه مظلوم در طول تاريخ اين بخش از كتاب را بيش از هر قسمت ديگر زندگي نصب‌العين خود قرار داده است و رمز ماندگاري تشيع و پيروان علي(ع‏) نيز در همين تاسي به بزرگمرد انقلاب عاشوراست.

 

‏انقلاب اسلامي ايران نيز با درس گرفتن از همين نهضت شكل گرفت. هنوز خيابان‌ها وكوچه‌هاي سرزمين ما آكنده از عطر شهادت است؛ كه او شهادت را معنا كرد. صيانت از انقلاب اسلامي پشتوانه‌اي سترگ از ايثار و عشق مي‌طلبيد و اين همه را حضرت امام حسين(ع) ‏در حيات پربار خويش، به جهان تشيع ارزاني داشته است.

پاسداران انقلاب اسلامى به عنوان حافظان اصلي انقلاب پيرو راهي هستند كه وارث خون خدا به پيروانش آموخته است و نامگذاري روز ميلاد مبارك ايشان به نام «روز پاسدار» ‏تاكيدي بر همين امر است. ‏مبارزه با توطئه‌هاي گوناگون عليه كيان كشور و انقلاب اسلامى و صيانت از مرزهاي سرزمين پاك دوستداران حضرت امام حسين(ع) در هشت سال دفاع مقدس نشان داد كه نامگذاري ميلاد حضرت امام حسين(ع) به روز پاسدار، انتخابي شايسته و بحق بوده است چرا كه پاسداران راستين با فديه جان پاك‌شان در راه اعتقادات‌شان نشان داده‌اند كه رهروان شايسته‌اي براي سالار‌شهيدان بوده‌اند.

----------------------------

برای مطالعه  این مقاله به صورت مستقیم از روی وبسایت روزنامه اطلاعات ، می توانید از این لینک استفاده کنید.

خواندن 127 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 20 فروردين 1398 ساعت 11:26

نظر دادن

آى ايشيغندا(زنده) - چهارشنبه ١٣٩٨/٠٥/١٦

شب آمد و دل تنگم هوای خانه گرفت ...

تازه ها

توسعه ديپلماسي عمومي (روزنامه اعتماد - صفحه نخست - شماره 4334 - سه شنبه 1397/12/28)

توسعه ديپلماسي عمومي (روزنامه اعتماد - صفحه نخست - شماره 4334 - سه شنبه 1397/12/28)

یکشنبه, 18 فروردين 1398 08:01

بهار مي‌آيد و پنجره‌هاي آينده را فراروي‌مان مي‌گشايد در هيئتي كه بازش نمي‌شناسي، از راه مي‌رسد. آن‌كه هنوز در انتظارش نيستي... نوروز همواره آييني جاودانه در فرهنگ ايران‌زمين بوده است....

حق تكثير كليه محتواى تصويرى، صوتى و نوشتارى اين وبسايت متعلق است به على اصغر شعردوست .

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط نونگار