دوشنبه, 27 اسفند 1397 ساعت 11:49

نوروز، جشن زندگى ( سرمقاله روزنامه همدلی-دوشنبه 1397/12/27)

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوروز، جشن زندگى ( سرمقاله روزنامه همدلی-دوشنبه 1397/12/27)

دوباره نوروز گل افشان جشن زندگی و میعاد با طبیعت و هستی قدم به آستانه زمان ‏نهاده است. گل، بشارت آمدنش را به همگان اعلام کرد و این پیر سالخورد جوان مانده، که مرور ایام و حوادث روزگار را بر او دستی نیست، از اعماق روزگارا‌ن، پر نشاط و جوانسر به عرصه زمان درآمده است.

دوباره نوروز آمده است. مسافر سررمین افسانه ها و اساطیر، باورها و اعتقادات، مسافری که گذشت دیرپای روزگار هرگز خسته اش نکرده است‌، همیشه و هرسال آمده و ما تاریخ زندگی خود را با آمدن او پیوند زده ایم. در آمدن او همواره آغازی بوده است برای میثاق دوباره با زندگی. نوروز پیری که جوانی و طراوت و زندگی را هدیه می آورد دوباره سررسیده است؛ بزرگی است، که به شادباش قدوم میمنت اثرش درخت، چتر شکوفه بر سر می کشد. خا‌ک در رستاخیزی دوباره، قبای سبز بر تن می کند. هوا معطر می شود و بلبلان شیدا و مست درآمدن این مسافر همایون اثر را به همگان بشارت می دهند.

نوروز تنها جشن ایرانیان نیست، جشن زندگی است. از میان رویدادهای مختلف که مبدا تاریخ قرارگرفته اند ما جشنمان را میثاق با طبیعت قرار داده ایم. زندگی با نوروز آغاز می شود و نوروز همزاد افسانه ها و اساطیر است که تاریخ ما را می سازد شاعر نامدار شیعه و حماسه سرای بزرگ تاریخ ما حکیم ابوالقاسم فردوسی عمر نوروز را به حکومت جمشید پیوند زده است.

جهان انجمن شد بر تخت او

از آن بر شده فرّه بخت او

به جمشید بر، گوهر افشاندند

مرآن روز را روز نو خواندند

سر سال نو، هرمز فروردین

بر آسوده از رنج تن دل زکین

اما با درآمدن اسلام نوروز نیز چون نگینی بر تارک اعیاد و جشنهای اسلامی درخشید و چنان با اعتقادات ما گره خورد که پر فروغتر ازگذشته گردید. نوروز عمری همزاد خلقت پیدا کر‌د زیرا در این روز حضرت پروردگار آفرینش گیتی را آغاز نهاد؛ در این روز کشتی حضرت نوح نبی از پس بارانی شگفت که برای گروهی نعمت و در نزد عده ای نقمت بود، بر کوه جودی قرار گرفت؛ جهان از پلیدیها پاک شده و پیراسته همچون نوروز، آغاز این زندگی دوباره شد. اما عمر جشن زندگی در جایی دیگر همپای عمر انسان موحد رقم زده شده است؛ نوروز را روزی قرار داده اند که حضرت پروردگار از انسان پیمان گرفت که عبودیت او را گردن نهد و به رسولان او ایمان آورد و از فرمانهایشان سر نپیچد.

در زنجیره حوادث ادیان ابراهیمی، نوروز، روزی است که حضرت ابراهیم یک تنه معبد شرک را ویران کرد و بتها را شکست؛ فرعون زمانه ایشان را دهشتی عظیم فراگرفت و نشانه های شکست خویش را به روشنی دریافت. نوروز در نزد شیعیان علی(ع) نیز از منزلتی شایسته برخوردار است، چرا که در این روز بود که دستهای توانمند علی(ع) به سنت جدش ابراهیم آلودگی بتها را از خانه کعبه پاک کرد و کعبه پیراسته از پلیدی پاک و روشن همچون نوروز شد. در این روز بود که حضرت مولا علی به جانشینی رسول وحی برگزیده ش، تا سیاهیها و تباهیها و توفانهای بنیان کن روز امجار نتواند گزندی بر بنیاد این بنای عظیم برساند.مناسبت از پی مناسبت، روشنی از پی روشنی و برکت از پی برکت.

فرخندگی نوروز فرخندگی حیات است در نزد آدمی. از همین روست که ما در این جشن بزرگ با تمامی توان می کوشیم به زندگی خود صورتی تازه بدهیم. غبار کدورتها با درآمدن خورشید بهاری و جاری شدن آبها و ریزش بارانها شسته میشود. قلبها پاک و با طراوت می شود، دشمنیها و تیره دلیها بدل به صلح و آشتی می گردد؛ چرا که نوروز جشن طراوت و پاکی است. برای درآمدن به این جشن باید نخست تحول درونی یافت پس آنگاه برون را نیز دگوگون می کنیم، جامه نو می پوشی‌، خانه تکانی می کنیم، طعامی لذیذ فراهم می آوریم، بر سفره ای ازکلام خداوند و سبزی و روشنی می نشینیم و طلب تحول و دگرگونی در نهاد خویش می نماییم: یا مقلب القلوب والابصار یا مدبراللیل والنهار یا محول الحول والاحوال حول حالنا الی احسن الحال. سالمان را می اغازیم؛ دلمان را در چشمه نور می شوییم و زنگار کدورت را به زلال بیکران محبت می زداییم. زندگی روشنی می یابد و ما به توانی تازه به جشن میلاد هستی بر کره خاک قدم می نهیم.

از سخاوتمندی طبیعت بهاری، گشاده دستی و بزرگواری و کرامت می آموزیم و از زبان درختانی که همچون آدمیان از بسیط خاک دست پرکرده اند و با زبان راز و ضمیر پاک راز می گویند، گوهر زندگی را در می یابیم.

-------------------------------------------------------

برای مطالعه مستقیم این بهاریه و سایر مطالب مندرج در شماره 1117 روزنامه همدلی می توانید به وبسایت این روزنامه مراجعه کنید.

خواندن 393 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 27 اسفند 1397 ساعت 11:49

نظر دادن

خوانش شعر تركى استاد شهريار-بهار٩٩

مصاحبه پیرامون وضعیت فرهنگی تبریز و استاد شهریار

شب آمد و دل تنگم هوای خانه گرفت ...

تازه ها

خیّام و جهان بینى او/ به مناسبت  روز بزرگداشت خیام

خیّام و جهان بینى او/ به مناسبت روز بزرگداشت خیام

چهارشنبه, 07 خرداد 1399 14:11

  «آرتور شوپنهاور»، یکی از بدبین ترین فلاسفه در طول تاریخ فلسفه است. وی با این که در     شاهکار خود «جهان همچون اراده و تصور» و در جای جای مقالات و رسالات...

محتواسازی برای فضای مجازی از مصادیق هوشمندانه وقف فرهنگی است.(خبرگزاری ایرنا-1398/08/06)

محتواسازی برای فضای مجازی از مصادیق هوشمندانه وقف فرهنگی است.(خبرگزاری ایرنا-1398/08/06)

شنبه, 23 فروردين 1399 13:39

تهران- ایرنا- یکی از مقولاتی که در عرصه توسعه فرهنگی در مقوله مطالعه می‌تواند اثرگذار باشد اما همچنان ناب و بدون ایده پردازی باقی مانده است وقف فرهنگی است، مساله...

یادداشت - حاج قاسم سلیمانی، سردار دین و میهن -روزنامه اطلاعات شماره 27469

یادداشت - حاج قاسم سلیمانی، سردار دین و میهن -روزنامه اطلاعات شماره 27469

شنبه, 03 اسفند 1398 15:01

      شهادت برترین معراج عشق است گهش پروازی از جبریل برتر در جمعه‌ تلخی که بامدادش خبر ناگوار شهادت جانسوز سردار سلیمانی را می‌شنوم، در حیاط خلوت خاطراتم می‌روم، خاطراتی که کهنه نمی‌شوند،...

کوکبه شاه خراسان‏‎ ‎نگر (یادداشت - روزنامه اطلاعات 1398/08/06 )

کوکبه شاه خراسان‏‎ ‎نگر (یادداشت - روزنامه اطلاعات 1398/08/06 )

دوشنبه, 25 آذر 1398 14:57

سی‌ ام صفر مصادف است با شهادت مهاجری که برای گسترش دین‎ ‎خدا و هدایت امت به قلمروی روی آورد که مردمانش در طول تاریخ اسلام، مهر دوستی و‎ ‎محبت...

گذرى بر مناسبات دیروز، امروز و فرداى ایران و تاجیکستان هزار سال خویشاوندى/یادداشت/روزنامه اطلاعات/ 1398/07/10

گذرى بر مناسبات دیروز، امروز و فرداى ایران و تاجیکستان هزار سال خویشاوندى/یادداشت/روزنامه اطلاعات/ 1398/07/10

دوشنبه, 06 آبان 1398 10:42

تاریخدانان، تاجیکستان را مادر ایران‌زمین به شمار می‌آورند،زیرا که نه تنها ایرانیان، بلکه آریائیان از آنجا برخاسته‌اند. سرزمین تاجیکستان امروزی که تا پایان دوران سامانیان سراسر شمال آمودریا (جیحون) را...

پیشنهاددهنده روز ادب فارسی در تقویم ملی تبیین کرد؛ پیوند شهریار با امر قدسی شعرش را جاودانه ساخت(خبرگزاری ایکنا1398/06/27)

پیشنهاددهنده روز ادب فارسی در تقویم ملی تبیین کرد؛ پیوند شهریار با امر قدسی شعرش را جاودانه ساخت(خبرگزاری ایکنا1398/06/27)

یکشنبه, 07 مهر 1398 10:10

روز بیست و هفتم شهریور سالروز درگذشت شهریار،شاعر معاصر ایرانی، با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز ملی شعر و ادب پارسی نامیده شده است. در روز ادب فارسی با...

حق تكثير كليه محتواى تصويرى، صوتى و نوشتارى اين وبسايت متعلق است به على اصغر شعردوست .

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط نونگار