سه شنبه, 11 بهمن 1390 ساعت 18:13

حضور یگان نمونه ارتش ایران در سالروز استقلال تاجیکستان، اقدامی تاریخی بود.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
وزیر دفاع تاجیکستان در دیدار با سفیر و نماینده ارتش جمهوری اسلامی ایران: حضور یگان نمونه ارتش ایران در سالروز استقلال تاجیکستان، اقدامی تاریخی بود خبرگزاری فارس: وزیر دفاع تاجیکستان با مهم ارزیابی کردن حضور یگان‌ نمونه ارتش جمهوری اسلامی ایران در مراسم استقلال تاجیکستان، تهران و دوشنبه را از حامیان اصلی یکدیگر در منطقه دانست.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، سفیر جمهوری اسلامی ایران و نماینده یگان نمونه ارتش جمهوری اسلامی ایران اعزامی به تاجیکستان، قبل از ظهر امروز با وزیر دفاع این کشور دیدار و گفت‌وگو کردند.
در این دیدار "شیر‌علی خیر‌الله‌اف" وزیر دفاع تاجیکستان ضمن قدردانی از حضور پررنگ و غرور‌آفرین یگان نمونه ارتش جمهوری اسلامی ایران در مراسم رژه نظامی بیستمین سالگرد استقلال تاجیکستان، اعلام کرد: افتخار داریم که برای نخستین بار در تاریخ روابط 2 کشور در سالگرد استقلال تاجیکستان و بویژه در مراسم رژه نمایندگان یگان‌های نمونه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در کنار واحدهای نظامی تاجیک حضور یافتند.
وی با تاریخی عنوان کردن شرکت یگان ارتش جمهوری اسلامی در این مراسم و اشاره به سرافرازی مردم تاجیک از این اقدام، خاطرنشان کرد: برای اولین بار است که ایران چنین برنامه‌ای را در خارج از خاک خود انجام می‌دهد و جای مباحات دارد که این کشور تاجیکستان بوده است.
وزیر دفاع تاجیکستان با مهم دانستن موضوع حضور یگانی از ارتش ایران در کشورش، تصریح کرد: نمایش رژه نظامیان ایرانی در مرکز توجه مقامات و مردم تاجیکستان قرار گرفت و بار دیگر همگان دیدند که 2 کشور نه ‌تنها در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی همکاری‌های خوبی را دنبال می‌کنند، بلکه روابط نظامی میان دوشنبه و تهران نیز در حال گسترش است.
خیرالله‌‌اف با اشاره به اهمیت همکاری‌های نظامی 2 کشور خاطرنشان کرد: امروز در صورت لزوم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می‌توانند در ظرف 2 ساعت خود را به سرزمین تاجیکستان برسانند و چنانچه لزومی برای حضور نظامی طرف تاجیک در برنامه‌های مشابه جمهوری اسلامی پیش آید، نمایندگان نیروهای مسلح تاجیکستان نیز آماده سفر به ایران هستند.
وزیر دفاع تاجیکستان با بیان اینکه طرف ایرانی در اسرع وقت اقدامات مربوط به آمادگی و اعزام نمایندگان نیروهای مسلح خود را انجام داد، اعلام کرد: ما در هر شرایطی از یکدیگر حمایت کرده و در میان دوستان و دشمنان به عنوان 2 کشور دوست و برادر محسوب می‌شویم.
این مقام عالی نظامی تاجیک با اشاره به نزدیکی 2 کشور تاجیکستان و ایران گفت: جمعیت حاضر در محل برگزاری رژه نظامی در میدان "دوستی" شهر دوشنبه به نمایندگان نیروهای مسلح کشور دوست ایران توجه ویژه نشان داده و از آنها استقبال گرمی به عمل آوردند.
"علی اصغر شعردوست" سفیر ایران در تاجیکستان نیز با ابلاغ پیام مقامات نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به وزیر دفاع و نیروهای مسلح تاجیکستان، بیستمین سالگرد استقلال این کشور را تبریک گفت و در رابطه با دعوت طرف تاجیک جهت شرکت در مراسم رژه نظامی و سایر برنامه‌های مربوطه تشکر و قدردانی کرد.
وی گفت: طرف ایرانی در زمان بسیار کوتاهی که بعد از دعوت در اختیار داشت، با توجه به اراده قاطع مقامات عالی 2 کشور برای بسط و گسترش روابط، مراحل مربوطه را طی کرد و با موافقت مقام معظم رهبری به عنوان فرمانده کل قوا، برای حضور یگان نمونه ارتش جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان، این اقدام صورت گرفت.
در این دیدار طرفین به علاقمندی کشورهای خود برای توسعه روابط و همکاری‌های دفاعی، از جمله برگزاری مانور‌های مشترک تاکید کردند.
روز گذشته به مناسبت سالروز استقلال کشور تاجیکستان، برای اولین بار رژه نظامی مشترک ارتش تاجیکستان در کنار یگانی از ارتش جمهوری اسلامی ایران با حضور واحدهای نظامی نمونه نیروهای مسلح کشورهای روسیه، افغانستان، هند و فرانسه در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد.
خواندن 1393 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 11 بهمن 1390 ساعت 18:13

نظر دادن

خوانش شعر تركى استاد شهريار-بهار٩٩

مصاحبه پیرامون وضعیت فرهنگی تبریز و استاد شهریار

شب آمد و دل تنگم هوای خانه گرفت ...

تازه ها

خیّام و جهان بینى او/ به مناسبت  روز بزرگداشت خیام

خیّام و جهان بینى او/ به مناسبت روز بزرگداشت خیام

چهارشنبه, 07 خرداد 1399 14:11

  «آرتور شوپنهاور»، یکی از بدبین ترین فلاسفه در طول تاریخ فلسفه است. وی با این که در     شاهکار خود «جهان همچون اراده و تصور» و در جای جای مقالات و رسالات...

محتواسازی برای فضای مجازی از مصادیق هوشمندانه وقف فرهنگی است.(خبرگزاری ایرنا-1398/08/06)

محتواسازی برای فضای مجازی از مصادیق هوشمندانه وقف فرهنگی است.(خبرگزاری ایرنا-1398/08/06)

شنبه, 23 فروردين 1399 13:39

تهران- ایرنا- یکی از مقولاتی که در عرصه توسعه فرهنگی در مقوله مطالعه می‌تواند اثرگذار باشد اما همچنان ناب و بدون ایده پردازی باقی مانده است وقف فرهنگی است، مساله...

یادداشت - حاج قاسم سلیمانی، سردار دین و میهن -روزنامه اطلاعات شماره 27469

یادداشت - حاج قاسم سلیمانی، سردار دین و میهن -روزنامه اطلاعات شماره 27469

شنبه, 03 اسفند 1398 15:01

      شهادت برترین معراج عشق است گهش پروازی از جبریل برتر در جمعه‌ تلخی که بامدادش خبر ناگوار شهادت جانسوز سردار سلیمانی را می‌شنوم، در حیاط خلوت خاطراتم می‌روم، خاطراتی که کهنه نمی‌شوند،...

کوکبه شاه خراسان‏‎ ‎نگر (یادداشت - روزنامه اطلاعات 1398/08/06 )

کوکبه شاه خراسان‏‎ ‎نگر (یادداشت - روزنامه اطلاعات 1398/08/06 )

دوشنبه, 25 آذر 1398 14:57

سی‌ ام صفر مصادف است با شهادت مهاجری که برای گسترش دین‎ ‎خدا و هدایت امت به قلمروی روی آورد که مردمانش در طول تاریخ اسلام، مهر دوستی و‎ ‎محبت...

گذرى بر مناسبات دیروز، امروز و فرداى ایران و تاجیکستان هزار سال خویشاوندى/یادداشت/روزنامه اطلاعات/ 1398/07/10

گذرى بر مناسبات دیروز، امروز و فرداى ایران و تاجیکستان هزار سال خویشاوندى/یادداشت/روزنامه اطلاعات/ 1398/07/10

دوشنبه, 06 آبان 1398 10:42

تاریخدانان، تاجیکستان را مادر ایران‌زمین به شمار می‌آورند،زیرا که نه تنها ایرانیان، بلکه آریائیان از آنجا برخاسته‌اند. سرزمین تاجیکستان امروزی که تا پایان دوران سامانیان سراسر شمال آمودریا (جیحون) را...

پیشنهاددهنده روز ادب فارسی در تقویم ملی تبیین کرد؛ پیوند شهریار با امر قدسی شعرش را جاودانه ساخت(خبرگزاری ایکنا1398/06/27)

پیشنهاددهنده روز ادب فارسی در تقویم ملی تبیین کرد؛ پیوند شهریار با امر قدسی شعرش را جاودانه ساخت(خبرگزاری ایکنا1398/06/27)

یکشنبه, 07 مهر 1398 10:10

روز بیست و هفتم شهریور سالروز درگذشت شهریار،شاعر معاصر ایرانی، با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز ملی شعر و ادب پارسی نامیده شده است. در روز ادب فارسی با...

حق تكثير كليه محتواى تصويرى، صوتى و نوشتارى اين وبسايت متعلق است به على اصغر شعردوست .

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط نونگار