پژوهشگر و نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عظمت شهریار را برنمی‌تابند، گفت: با وجود گذشت نزدیک به دو دهه از تصویب بیست و هفتم شهریور ماه به عنوان روز گرامیداشت شعر و ادب فارسی، هنوز عده‌ای در صدد هستند این مناسبت را به نام شخص دیگری جایگزین کنند.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، علی اصغر شعردوست در مراسم گرامیداشت روز شعر و ادب فارسی در مقبره‌الشعرا با بیان این مطلب اظهار کرد: متاسفانه روز شعر و ادب فارسی هنوز ملی نشده و مقدمه تحقق آن ورود دستگاه‌های مرتبط و ذیربط در سطح عالی، است.

وی در پاسخ به برخی حواشی در خصوص نامگذاری روز ملی شعر و ادب فارسی به نام شهریار بیان کرد: برخی ادعا می کنند که چون نماینده مجلس بودم و شهریار هم همشهری من بود و علاقه زیادی به او داشتم، این روز را به نام او نامگذاری کردم. وی افزود: با توجه به جای خالی روز شعر و ادب فارسی در تقویم سالانه کشور و با معرفی چند تن از شاعرانی مانند سعدی، حافظ و مولانا تعدادی به مخالفت برخاسته و استدلال های خود را داشتند که در نهایت این روز به نام شهریار به دلیل داشتن ویژگی‌های خاص نامگذاری شد.

این مدرس دانشگاه گفت: یکی از ویژگی‌های خاص شهریار، مردمی بودن است و عموم مردم اعم از باسواد و بی‌سواد حداقل یک بیت از اشعار او را به یاد دارند، هیچ شاعری نتوانسته است در بین عامه مردم به این جایگاه برسد. وی سرودن اشعار زیاد در وصف و مدح امیرالمومنین (ع) را از دیگر ویژگی‌های اشعار شهریار خواند و افزود: شاعران مسلمان زیادی اعم از شیعه و غیر شیعه برای حضرت علی شعر سروده‌اند اما شعری گل می‌کند که خود مولا آن را قبول کند.

وی با اشاره به محبوبیت شهریار در میان عامه مردم بیان کرد: شهریار شاعری است که ۳۰ سال بعد از وفاتش و پس از ۱۱۰ سال از ولادتش، اینگونه به شکل چشمگیری روز به روز محبوب‌تر می‌شود و دیوان شهریار هنوز هم یکی از پرتیراژترین کتاب های شعر کشور است. شعر دوست تاکید کرد: علت این محبوبیت پیوند زدن هنر شعر و آفریده دست به یک امر نامیرا و قدسی است و وقتی اثر به یک امر نامیرا، ماندگار و ملکوتی پیوند بخورد، حیاطش تضمین می‌شود. تصورم این است که علاقه شهریار به مولا امیرالمومنین(ع ) باعث ماندگاری شعر او شده است. وی با بیان اینکه شهریار بزرگ‌ترین شاعر دوران ما و ۱۰۰ سال اخیر است، گفت: در کنار توانایی‌های ادبی و جایگاه شهریار آنچه او را در شعر و ادب فارسی به جایگاه والایی می‌نشاند، این است که شهریار شعر را زندگی کرده و آن را شناخته، او شعر نسروده، بلکه شعر را زندگی کرده است، به ویژه در ۱۰ سال آخر عمرش که همراه با شادی مردم شاد شده و با غمشان سوگواری کرده است.

وی با اشاره به سروده‌های شهریار بعد از انقلاب بیان کرد: شهریار بی هیچ چشم داشتی برای تمامی نهادهای انقلاب و شخصیت‌های انقلاب و بسیجیان و رزمندگان جنگ تحمیلی شعر خواند و ما این‌ها را به چشم دیدیم که گفت از همان لباسی که بسیجی‌ها می‌پوشند برمن بپوشانید. شعردوست اظهار کرد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، وزیر فرهنگ و ارشاد وقت، حکم انتصاب شهریار به ریاست کتابخانه سلطنتی و سند یک خانه در شمیران تهران را برای او آورده بود، اما شهریار با سرودن شعری این درخواست را رد کرد.

 

----------------------------------------------

برای مطالعه مستقیم این مطلب از وبسایت خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا) میتوانید از  این لینک  استفاده کنید. 

بازدید از نمایشگاه خطاطی شمس و قمر - گالری گویا(تهران)

مصاحبه پیرامون وضعیت فرهنگی تبریز و استاد شهریار

شب آمد و دل تنگم هوای خانه گرفت ...

حق تكثير كليه محتواى تصويرى، صوتى و نوشتارى اين وبسايت متعلق است به على اصغر شعردوست .

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط نونگار