عاشورا با شور و ولوله هميشگي‌اش فرا رسيد. در فرهنگ انسان‌ساز ما كه شهادت از آموزه‌هاى حياتبخش آن است، محرم ظرف زمان است كه با عاشورا معنا مى‌شود و عاشورا با كربلا. نام و ياد شهيد جاويد راه عدالت و آزادى، فرزند زهرا، اباعبدالله الحسين (ع) به محرم معنا مى‌دهد.

شيعه هويت تاريخي خود را از عاشورا مي‌گيرد؛ از اين رو محرم و عاشورا بايد آغاز فصل هويت شيعه به شمار آيند. حضرت اباعبدالله‌ الحسين(ع) در حج نيمه‌تمام خويش تمامت تاريخ را به عرصه‌اي به گستردگي تمامي عالم فراخواند تا طومار حيات شيعه را به گوش همگان فرو خواند. از اين رو، عاشورا در نزد امت امام‌‌حسين(ع) فقط يک واقعه نيست؛ سبعيت و درنده‌خويي يزيد و مظلوميت اباعبدالله نيست، تاريخي است که در يک حادثه تبلور يافته است.

از آن روز که حضرتش بر صحراي آتش‌خيز ماريه عزيزان خويش را به درگاه خداوند قرباني کرد و حضرت حق را بر خلوص نيت خود گواه گرفت، قرن‌ها مي‌گذرد و در گذار اعصار از جوشش اين چشمه خون‌افشان که زندگي و حيات و آزادگي را به ارمغان مي‌آورد، نه تنها کاسته نشده، بلکه هردم درخشش و زلالي و زايندگي آن افزون شده و کشتزار حيات تشيع را آبياري کرده است. شيعه تاريخ خويش را با کربلا رقم مي‌زند؛ از اين رو نزد او هر روز عاشوراست؛ هر زميني کربلاست و هر ماهي محرم است.

هميشه حسين(ع) بر ريگزارهاي تفتيده کربلا شهيد مي‌شود؛ هميشه زينب(س) پرده دورويي و تزوير را مي‌درد و پيام آزادگي را به گوش همگان مي‌رساند.در اين مذهب، سال با محرم آغاز مي‌شود و محرم ماهي است که اعتبار خويش را از خون جوشنده اباعبدالله‌الحسين(ع) مي‌گيرد؛ خون اباعبدالله به مردم اعتبار و هويت بخشيده است؛ بي‌حضور او زمان بي‌معناست. ملتي طي بيش از هزار و چهارصد سال تاريخ، ياد آن را نه در نهانخانه دل خويش، بلکه در همه زوايا و خباياي حيات خويش زنده نگه داشته‌اند.

در دورافتاده‌ترين روستاها و شهرها، در مجلس تذکر همه‌ساله خويش، ماجرا را بر شاهدان عرضه مي‌کنند. کسي به هيأت حسين(ع) و ديگري به کسوت يزيد به ميدان مي‌آيند و تمامت هنر خويش را به کار مي‌گيرند تا اين رويداد شگفت تاريخي را عينيت ببخشند و به همگان بياموزند که حسين(ع) چه کسي بود و يزيد چگونه موجودي.

اگر كربلا موقعيت مكانى و عاشورا ظرف زمانى تقابل حق عليه باطل را نمايانده است، اين مقابله براى همه زمان‌ها و مكان‌ها عينيت دارد. تا روزى كه ظلم و ستم وجود دارد، امام حسين و شهادت مظلومانه‌اش در راه احقاق حق و امر به معروف و نهى از منكر درس‌آموز هر انسان بيداردلى است كه مى‌خواهد از مذلت و خوارى به دور باشد. حادثه خونبار عاشورا در فرهنگ و ادب ايران اعم از فارسى و همه زبان‌هاى اقوام ايرانى انعكاسى تام داشته است.

از جمله شاعران بزرگ معاصر ما استاد سيدمحمدحسين شهريار كه با سرودن چكامه‌هاى ماندگار نام خود را در تاريخ ادبيات اين سرزمين جاودانه كرده است و اين روزها در آستانه سالگرد وفات آن شاعر دلسوخته قرار داريم،

در سروده كم‌نظير خود- كه به مناسبت اين ايام و در تبيين اهداف نهضت عاشورا سروده است- راز ماندگاري پيام محرم را اين‌گونه به نظم كشيده است:

 

شيعيان ديگر هواي نينوا دارد حسين

روي دل با كاروان كربلا دارد حسين

 

سيرت آل علي با سرنوشت كربلاست

هر زمان از ما يكي صورت نما دارد حسين

 

سروران، پروانگان شمع رخسارش ولي

چون سحر روشن كه سر از تن جدا دارد حسين

 

ساز عشق است و به دل هر زخم پيكان زخمه‌اي

گوش كن عالم پر از شور و نوا دارد حسين

 

در دوران حيات انقلاب اسلامي و به ويژه در اين روزگاران سخت كه نعره‌هاي حق ستيزانه استكبار جهانى به سركردگى امريكا درصدد امحاء آرمان‌هاى دوستداران حسين(ع) است، نداي آزادگي حسين(ع) از گلوي مردمي به گوش مى‌رسد كه در همه حال به او تأسي كرده و مي‌كنند و عاشقانه پيام بزرگ او را نصب‌العين خويش قرار داده‌اند. از دوران آغازين انقلاب اسلامى، آنان كه به حسين(ع) اقتدا كرده بودند تا دوران دفاع مقدس و تا امروز كه مردم صبور ما آماج ظلم‌هايى دگرگونه از يزيديان دورانند، مردم آزاده و شريف ما همواره با محرم به ديدار آرمان‌هاي بزرگ حسين(ع) رفته‌اند تا شرافت و مردانگي را كه از آموزگار بزرگ شهادت فرا گرفته اند، با سرافرازى به نمايش بگذارند. اين يادداشت ارادتمندانه را با ابياتى ديگر از استاد شهريار به پايان مى‌بريم:

ساز عشق است و به دل هر زخم پيكان زخمه‌اي

گوش كن عالم پر از شور و نوا دارد حسين

 

دست آخر كز همه بيگانه شد ديدم هنوز

با دم خنجر نگاهي آشنا دارد حسين

 

شمر گويد گوش كردم تا چه خواهد از خدا

جاي نفرين هم به لب ديدم دعا دارد حسين

 

اشك خونين گو بيا بنشين به چشم «شهريار»

كاندرين گوشه عزايي بي‌ريا دارد حسين

 

-------------------

برای مطالعه مطلب فوق به صورت مستقیم از شماره 27374 روزنامه اطلاعات به تاریخ شنبه 1398/06/16 میتوانید از این لینک استفاده کنید.

 

گردهمایی عزاداران حسینی در بازار مظفریه - تبریز

مصاحبه پیرامون وضعیت فرهنگی تبریز و استاد شهریار

خوانش شعری ترکی از استاد شهریار

حق تكثير كليه محتواى تصويرى، صوتى و نوشتارى اين وبسايت متعلق است به على اصغر شعردوست .

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط نونگار