آخرین جمعه ماه مبارک رمضان 1440 ه ق میهمان یرنامه ای به مناسبت روز جهانی قدس در سیمای آذری در سازمان صدا و سیما بودم . اهم سوالات مطرح شده در این برنامه و پاسخهایم را که برای مخاطب برون مرزی مطرح نمودم در زیر می توانید ببینید :
 
 
شعار راهپیمایی روز قدس سال ۹۸ نیز «روز جهانی قدس، شکست معامله قرن، تثبیت آرمان فلسطین» اعلام شده است. نظر شما در این مورد چیست ؟
 
 
خانه کعبه خانه محبت است و درباره آن فرموده : «إِنَّ أَوَّلَ بَیْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذِی بِبَكَّةَ مُبَارَكًا وَ هُدًى لِّلْعَالَمِینَ؛ اول خانه‌ای که برای عبادت خلق بنا شد همان خانه (کعبه) است که در بکّه است که در آن برکت و هدایت خلایق است (96 آل‌عمران)، یعنی شعله هدایت من برای جهانیان از اینجا پخش می‌شود، مناسک حج برای جهانیان از آنجا پخش شده است، نور هدایت، رحمت و مغفرت از آنجا پخش می‌شود، بنابراین اگر خدا روزها و شب‌هایی یا ماه یا شیئی را به خود انتساب دهد و توجه خاص به آن بکند، آن بر همه چیزهای هم‌شأن‌ خودش فضیلت و برتری پیدا می‌‌کند و تنها ماهی هم که خداوند متعال در قرآن کریم از آن اسم برده، ماه مبارک رمضان است و از یازده ماه دیگر اسمی ذکر نشده است.
 
در مجموعه آیات قرآن در ارتباط با مسجد دو آیه در رابطه با مسجدالاقصی به چشم می خورد، یک مورد با تصریح و یک مورد هم به طور اشاره. مورد اول در آغاز سوره اسراء قرار دارد که همه مفسران آیه مورد نظر را در مورد معراج پیامبر (ص) می دانند.
خداوند می فرماید: «سبحان الذی اسری بعبده لیلا من المسجدالحرام الی المسجدالاقصی الذی بارکنا حوله لنریه من آیاتنا انه هو السمیع البصیر»؛ پاک و منزه است خدایی که در مبارک شبی بنده خود محمد را از مسجدالحرام (مکه معظمه)، به مسجدالاقصایی که پیرامونش را مبارک و پر نعمت ساختیم سیر داد تا آیات خود را به او بنماید که خدا به حقیقت شنوا و بیناست.(اسراء/ 1).
 
«قدس شریف» در نگاه وحیانی و اسلامی به دلیل وجود مسجدالاقصی از ارزش والا و اهمیت فوق العاده زیادی برخوردار است. اهمیت قدس شریف به دلیل آن است که این سرزمین مقدس، محل زندگی و بعثت انبیای الهی، نخستین قبله مسلمانان و محل معراج آسمانی پیامبر اعظم (ص) بوده است، کما اینکه بیت المقدس برای یهودیان و مسیحیان نیز به لحاظ دینی و مذهبی دارای اهمیت خاصی می باشد.
«قدس شریف» شهر مقدسی است که «عمرو بن عاص بن وائل» در صدر اسلام آن را فتح نمود و «صلاح الدین ایوبی» آن را در ۱۱۸۷ میلادی از چنگ صلیبی ها آزاد ساخت و «سلیمان قانونی» در قرن  ۱۶ دیوارهای آن را بنا نمود. این شهر جایگاه خاصی در میان مسلمانان دارد. «قبه الصخره» و «مسجدالاقصی» دو مکان مقدسی هستند که در این شهر قرار دارند و همچنانکه ذکر شد نخستین قبله و سومین حرم شریف جهان اسلام و محل عروج پیامبر عظیم الشأن (ص) به شمار می آیند.
قدس شریف از زمان اشغال صهیونیست ها در سال ۱۹۶۷، پایتخت ابدی اسرائیل اعلام شد. تمام نگاه ها به قدس دوخته شده و قلوب مسلمین و مسیحیان متوجه آن است، به همین دلیل یهودیان تلاش می کنند برای خود تاریخی بسازند و تمام تلاش خود را بر یهودی کردن و «یهودی سازی» آن متمرکز کرده و ادعا می کنند «دیوار ندبه» از آن ایشان است. قدس را با توجه به اهمیت جایگاهی که از آن برخوردار است، باید از شهرهای بسیار مهم و حساس جهان تلقی نمود، به گونه‌ای که در حال حاضر تبدیل به اساس منازعه میان رژیم غاصب اسرائیل از یک طرف و مسلمانان، بالاخص ساکنین و مالکین اصلی قدس و سرزمین های اشغالی از طرف دیگر شده است. اهمیت اصلی این شهر از آن حیث است که مرکز سه دین آسمانی اسلام، مسیحیت و یهودیت می باشد؛ نقطه مشترکی که بیانگر و مجسم کننده مقوله اسلامی می باشد و با آیین ها و ادیان دیگر متفاوت است. خداوند مسجدالاقصی را در این شهر قرار داد و آن را مبارک گردانید و این شهر را برگزید تا نقطه تماس و ارتباط سه دین آسمانی باشد. اما سیاست یهودی سازی و احداث شهرک های مسکونی یهودی و خود احتکارسازی و از بین بردن آثار و نمادهای اسلامی و وحیانی در کنار سایر سیاست های توسعه طلبانه و نژادپرستانه این رژیم که در حال حاضر در قدس در حال وقوع است، شدیداً با هویت، ماهیت و مفهوم واقعی این شهر مقدس، در تضاد و تعارض است.
 
 
اهميت روز قدس امسال از نظر رهبر معظم انقلاب چیست؟
 
رهبری فرموده اند : «مسئله‌ی روز قدس هم امسال از هر سال مهم‌تر است. البتّه مسئله‌ی فلسطین یک مسئله‌ی اساسی است و مخصوص دولت‌ها و کشور‌های اسلامی هم نیست؛ مسئله‌ی فلسطین یک مسئله‌ی انسانی است؛ وجدان‌های انسانی وادار به واکنش میشوند در مقابل آنچه بر سر ملّت فلسطین آمد، صرفاً مسئله‌ی اسلامی نیست؛ البتّه برای مسلمان‌ها این کار اهمّیّت بیشتری دارد، اولویّت بیشتری دارد، و غیر از جنبه‌ی انسانی، جنبه‌های شرعی و دینی هم دارد، ولی مسئله، مسئله‌ی انسانی است.
بنابراین راه‌پیمایی روز قدس که دفاع از فلسطین است به وسیله‌ی حضور مردمی، همیشه مهم است، امسال مهم‌تر است به خاطر این کار‌های خیانت‌باری که بعضی از دنباله‌های آمریکا دارند در منطقه انجام میدهند برای جا انداختن «معامله‌ی قرن» (۱۶) که البتّه جا نخواهد افتاد و هرگز تحقّق هم پیدا نخواهد کرد؛ و آمریکا و دنباله‌هایش حتماً در این قضیّه هم شکست خواهند خورد. فرقشان با گذشته‌ها این است که حالا صریحاً میگویند که میخواهیم مسئله‌ی فلسطین را کأن‌لم‌یکن کنیم و حذف کنیم از مسائل مطرح دنیا، که البتّه چنین کاری را نخواهند توانست و ناکام خواهند ماند».
باید تأکید داشت که «روز قدس و اهمیت راهبردی بزرگداشت هر چه باشکوه تر آن»، که برای نخستین بار توسط رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) با این رویکرد که وحدت عامل «قدرت» و توسعه یافتگی و تفرقه عامل «سستی دیانت» و عقب ماندگی است طرح و تبیین گردید، در طول بیش از سه دهه گذشته همواره به عنوان یکی از شاخص ها، محورها، ملاک ها و در حقیقت یکی از زمینه ها و پیش شرط های اصلی ایجاد وحدت در جهان اسلام شناخته شده است که مسلمانان و امت بزرگ اسلام می بایست برای مقابله با پدیده شوم صهیونیسم جهانی و دفع و نابودی آثار و پیامدهای آن به عنوان عمده ترین مانع در پیش روی وحدت جهان اسلام، اهتمام ویژه نسبت به گرامیداشت این روز و محقق سازی اهداف و مقاصد بزرگ آن که از طریق برخورداری از رویکرد استراتژیکی نسبت به وحدت جهان اسلام و نگاه «مقابله گرایانه» و نه «سازش طلبانه» به صهیونیسم جهانی قابل تحقق خواهد بود، داشته باشند.
 
 
 
تفاوت روز قدس امسال با سالهاى قبل چیست ؟
روز قدس امسال با سال‌های قبل تفاوت بسیار زیادی دارد. زیرا که توطئه بسیار بزرگی فلسطینان را تهدید می‌کند، توطئه‌ای که در آمریکا در راس آن قرار گرفته و تمام تلاشش را می‌کند تا از اسرائیل حمایت ویژه‌ای داشته باشد. این توطئه که «معامله قرن» نام گرفته، قرار است به بیش از ۷۰ سال جنایت و تجاوزگری رژیم غاصب صهیونیستی رنگ مشروعیت بدهد و در این میان، برخی حکام خائن عرب که خود را به گاو شیرده ترامپ تبدیل کرده‌اند قرار است تا در سناریوی کثیف معامله قرن خوش‌رقصی کنند.
این روز در آستانه برگزاری کنفرانس اقتصادی منامه و عملیاتی کردن طرح معامله قرن صورت می گیرد که در واقع چیزی جز رشوه دادن به فلسطینی ها نیست.
آمریکا می‌خواهد این بحران را براساس خواست اسرائیل حل و فصل کند و هیچ توجهی به خواست مردم فلسطین ندارد. این در حالی است که آمریکا در حل بحران منطقه هیچ حالت میانه‌رویی نیز ندارد؛ بنابراین این موضوع یک تهدید جدی برای آرمان فلسطین است که باید هوشیار بود.»
«در واقع آمریکا عنوان «معامله قرن» را مطرح کرده، اما در سایه آن اتفاقات دیگری در حال رخ دادن است. اینکه قدس از طرف آمریکا به عنوان پایتخت اسرائیل (برخلاف عهدنامه ۲۴۲) به‌رسمیت شناخته شده است یکی از همین موارد است. یا مثلا آمریکا، جولان را بخشی از اسرائیل معرفی کرده که این مسئله نیز برخلاف عهدنامه ۳۳۸ است. از طرفی آمریکا برای از بین بردن سازمان اونروا که به گونه‌ای کمک‌یار آوارگان فلسطینی است، اقدام کرده است.»
سیاست های آمریکا و رژیم صهیونیستی با جلب همكارى برخى دولتهاى عربى به سردندارى عربستان برای آینده قدس نگران کننده است. این رویکرد نه تنها تهدیدی برای فلسطینی ها، بلکه برای همه ادیان ابراهیمی است که جایگاه خاصی برای قدس قائل هستند.
اقدام ایالات متحده در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، شرم آور و در عین حال برخلاف قوانین بین المللی است.
گسترش شهرک های صهیونیست نشین در شرق قدس نيز در راستاى ساير اقدامات صهيونيستها  تهدیدی است که همه ما باید با صدای بلند با آن مقابله کنیم. ما شاهد تصرف روز به روز زمین های بیت المقدس شرقی هستیم.
این سیاست ها اهمیت راهپیمایی روز جهانی قدس را دو چندان کرده است. موفقیت «معامله قرن»كاملاً منتفى است و دولت ترامپ رویکرد ناموفقی برای پیشبرد آن داشته است.کنفرانس اقتصادی منامه که قرار است ماه آینده با هدف ظاهری کمک اقتصادی به فلسطینی ها برای قبول معامله قرن در بحرین برگزار شود، به جایی نميرسد. این طرح با حقوق اساسی و کرامت فلسطینی ها در تناقض قرار دارد. آنها می خواهند در منامه این طرح را به زور به خورد فلسطینی ها بدهند. این طرح که به طور اساسی چیزی جز رشوه دهی به فلسطینی ها نیست، به جایی نمی رسد. زیرا همه فلسطینی ها آن را بایکوت کرده اند.
 
آثار مثبت راهپيمايى روز قدس چیست؟ 
١-راهپیمایی روز قدس در انهدام اثرگذاری نقشه‌های دشمن به‌ویژه «معامله قرن» بسیار کارساز خواهد بود؛ بنابراین برای حمایت از فلسطینیان نیاز است تا همه ملت‌های مسلمان به صورت جدی در این راهپیمایی حضور پیدا کنند تا نهالی را که امام خمینی (ره) تحت عنوان حضور در روز قدس کاشته بودند به‌صورت یک جریان قوی و قدرتمند شکل بگیرد.
٢- روز قدس نماد صف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بندى حق در مقابل باطل:  در طول اين سالها كه روز قدس را كه نماد صف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بندى حق در مقابل باطل است، تضعيف كنند. روز قدس نشان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهنده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ى صف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بندى حق و باطل، صف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بندى عدل در مقابل ظلم است. روز قدس فقط روز فلسطين نيست؛ روز امت اسلامى است. روز فرياد رساى مسلمانان عليه سرطان كشنده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ى صهيونيزم است كه به وسيله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ى دست متجاوز اشغالگران، مداخله كنندگان، قدرتهاى استكبارى به جان امت اسلامى افتاده است. روز قدس چيز كوچكى نيست. روز قدس يك روز جهانى است. يك پيام جهانى هم دارد. نشان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهنده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ى اين است كه امت اسلامى اولاً زير بار ظلم نميرود، ولو اين ظلم از پشتيبانى بزرگترين و قدرتمندترين دولتهاى عالم برخوردار باشد. 
٣- روز قدس متوقف كننده حذف فلسطين از نقشه‌ى جغرافياى جهانى است. روز قدس، يک روزِ به معناى حقيقى كلمه، بين‌المللىِ اسلامى است؛روز خنثی كردن توطئه فراموشی مسأله فلسطين روز قدس، از روزهاى بسيار مهم و تعيين كننده است. سالهاى متمادى است كه سعى مى‌شود مسأله قدس فراموش شود. روز قدس، درست تيرى است به قلب اين توطئه؛ حركتى است براى خنثى كردن اين توطئه خباثت‌آميزى كه استكبار و صهيونيسم و طرفداران و همكارانشان دست به يكى كرده‌اند تا به‌كلّى مسأله فلسطين را به دست فراموشى بسپارند شصت سال است كه دارند سعى مي كنند فلسطين را از نقشه‌ى جغرافياى جهانى حذف كنند. البته تا حدود زيادى هم موفق شده بودند. انقلاب اسلامى زد توى دهن اينها. ايجاد نظام جمهورى اسلامى و اعلان روز قدس و تبديل سفارت رژيم غاصب به سفارت فلسطين در تهران، حركت هشدار دهنده و متوقف كننده و مهاجمى بود كه در مقابل اين نقشه‌ى استكبارى ايستاد. امروز خوشبختانه اين حركت، روزبه‌روز توسعه پيدا كرده.
٣- روز قدس مخصوص ايران نيست؛ روز دنياى اسلام است و لذا در همه دنياى اسلام، مسلمانان حضور خود را براى دفاع از برادران فلسطينى خود نشان دادند. مسلمانان در اين روز اراده عمومى خود را براى مقابله با ترفندهاى امريكا و اسرائيل در فلسطين مظلوم و خونين بروز دادند؛ اما ملت ما در اين زمينه پيشتاز بوده است و امسال به شكل نمايانى اين پيشتازى و عظمتِ اراده ملى را در ايران نشان داد.
٤- اين روز، مخصوص ملت ايران هم نيست؛ در خيلى از نقاط عالم، مردم مؤمن و پرشور، با محدوديتهايى كه در كشورهاى خود دارند - چون حكومتها خيلى جاها اجازه نمى‌دهند - روز قدس را گرامى مى‌دارند - به هر حال جمعيتهايى كه مى‌توانند اين كار را مى‌كنند - ان‌شاءاللَّه اميدواريم امسال هم در مقابل توطئه‌هاى ناجوانمردانه‌اى كه عليه ملت فلسطين شده است، روز قدس بتواند مشت محكمى به دهان دشمنان ملت فلسطين و دشمنان دنياى اسلام بزند.
٥- روز قدس يكى از برجسته‌‌‌‌‌ترين يادگارهاى امام عزيز ماست؛ نشانه‌‌‌‌‌ى دلبستگى انقلاب و دلبستگى ملت ما به ماجراى قدس شريف و ماجراى فلسطين است. به بركت روز قدس، اين نام را ما توانستيم هر سال در دنيا زنده نگه داريم. خيلى از حكومتها و خيلى از سياستها مي خواستند، مايل بودند، تلاش كردند، پول خرج كردند كه مسئله‌‌‌‌‌ى فلسطين فراموش شود. اگر تلاش جمهورى اسلامى نبود، اگر ايستادگى جمهورى اسلامى با تمام قوا در مقابله‌‌‌‌‌ى اين سياست خباثت‌‌‌‌‌آلود نبود، بعيد نبود كه بتوانند مسئله‌‌‌‌‌ى فلسطين را به تدريج به زاويه بكشانند؛ اصلاً فراموش كنند. الان هم خود دستگاه استكبار و خود صهيونيست هاى خبيث معترفند، معتقدند و ناراحتند از اينكه جمهورى اسلامى پرچم فلسطين را برافراشته است و نميگذارد كه با سازشكارى هائى كه مي خواهند انجام بدهند، مسئله‌‌‌‌‌ى فلسطين را از دور خارج كنند. روز قدس، روز زنده كردن اين ياد و اين نام است. 
 
 
ارزیابی نهایی ...
 
راهپیمایی روز قدس امسال در حالی برگزار می شود که خاورمیانه و جهان اسلام در شرایط ویژه ای قرار دارد. در مصر، تونس، لیبی و … تحولات اساسی انجام شده و بیداری اسلامی در منطقه همچنان در جریان است و وابستگان به نظام سلطه و صهیونیسم جهانی در حال حذف شدن از معادلات سیاسی و اجرایی بسیاری از کشورها هستند؛ ملت بحرین همچنان در مصاف با آل خلیفه مصمم بوده و در عربستان نیز بخشی از مردم به دنبال حقوق خود هستند و این موضوعات شرایطی است که در فلسطین نیز گفتمان سازش با رژیم صهیونیستی محکوم به شکست بوده و گفتمان مقاومت مورد پذیرش افکار عمومی قرار گرفته است. در چنین فضایی آرمان آزادسازی قدس طرفداران زیادی به خود جذب کرده است.
در این سوی نیز رژیم صهیونیستی هم اکنون در وضعیت سخت و دشواری از لحاظ بین المللی، منطقه ای و در داخل مرزهای فلسطین اشغالی به سر می برد. ناهماهنگی و اختلاف شدید بین احزاب صهیونیستی، مطالبات متعدد ساکنان مناطق اشغالی مبنی بر مهاجرت معکوس، امواج توفنده خشم و خروش ملت ها علیه رژیم صهیونیستی و ناتوانی حامیان بین المللی رژیم جعلی اسرائیل در حمایت از آن رژیم بخشی از مشکلات و چالشهای موجود علیه رژیم صهیونیستی است که همه این موارد از آثار و نتایج روز قدس و بیداری اسلامی است.
فلذا به عنوان ارزیابی نهایی باید تأکید داشت که به صورت کلی، امسال فضای جهان اسلام جهت تأکید دوباره بر آزادسازی قدس در قالب راهپیمایی روز قدس آماده است. این آمادگی در نقطه ای مطلوب قرار دارد و می رود تا اصلی ترین دغدغه امام در آخرین روزهای پایانی عمرش که همانا آزادسازی قدس بوده است تحقق یابد.

 

آى ايشيغندا(زنده) - چهارشنبه ١٣٩٨/٠٥/١٦

شب آمد و دل تنگم هوای خانه گرفت ...

حق تكثير كليه محتواى تصويرى، صوتى و نوشتارى اين وبسايت متعلق است به على اصغر شعردوست .

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط نونگار